retro bar brezno
In-počasie Meteoinfo
chata pod chopkom Fúkaná izolácia zlata zalozna chopok-chata tepovanie brezno preprava.info

Správy

Streda, 01. júna 2016 • 08:17.51 • zaujímavosti

2085x

Bomburova šabľa vo vynovenej synagóge

V poslednú májovú sobotu sa v zrekonštruovanej breznianskej synagóge uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 21. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu.

Do súťaže, na tému Škola - základ života prišlo 190 prác od 127 autorov z Českej republiky Nemecka, Poľska, Rakúska, Ukrajiny, Uzbekistanu a Slovenska.

V kategórii do 15 rokov (prišlo 105 prác od 101 autorov) prvé miesto získala Viera Kováčiková zo Základnej školy s MŠ P2 v Brezne. Na druhom mieste sa umiestnila Lenka Gábrišová a na treťom Nikolas Puška zo Špeciálnej základnej školy v Brezne. Okrem toho čestné uznanie získali Martin Brveník zo Základnej školy s MŠ K. Rapoša v Brezne, Kristína Kuvíková a Alexandra Vojtásová z Gymnázia Jána Chalupku v Brezne. Do tejto kategórie okrem breznianskych škôl poslali svoje kresby aj žiaci so základných škôl z Beňuša, Ľubietovej, Kriváňa ba dokonca z Rakúska.

Víťazom hlavnej kategórie nad 15 rokov a držiteľom zlatej Bomburovej šable sa stal Peter Sedlák z Prešova. Striebornú šabľu získal Henryk Cebula z Poľska a bronzovú Martin Barvirčák zo Svidníka. Čestné uznanie v tejto kategórii porota udelila Vladimirovi Kazanevskému z Ukrajiny, Makhmudjanovi Eshonkulovi a Furkatovi Usmanovi z Uzbekistanu, Jiřimu Hiršlovi z Českej republiky a Andrejovi Mišánekovi z Popradu. Ocenenia najúspešnejším karikaturistom odovzdal primátor mesta Brezna Tomáš Abel s predsedom poroty Petrom Zifčákom. Súčasťou vyhodnotenia súťaže bola aj vernisáž najúspešnejších prác na ktorej boli prítomné aj delegácie partnerských miest z Českej republiky, Poľska, Rumunska a Srbska. Vernisáž výstavy spestrilo vystúpenie Speváckeho zboru mesta Brezna a skupiny historického šermu Berezun.

O popularite súťaže O Bomburovu šabľu, ktorá je už niekoľko rokov neoddeliteľnou súčasťou Dní mesta Brezna svedčí aj list, ktorý prišiel tento mesiac na adresu organizátorov od Igora Škrivára z Piešťan v ktorom okrem iného píše „Dvakrát som sa ako kresliar zúčastnil Bomburovej šable, ktorá bola počas Dní Brezna. Bol som prvýkrát v tomto meste. Očarilo ma. Fanstastický sprievodný program na námestí. Samotný scenár Bomburovej šable bol vynikajúci. Veľa humoru, nielen kresleného, krásnych kresieb, príjemní ľudia, vynikajúca atmosféra v synagóge“

Výstava najúspešnejších kresieb Bomburovej šable 2016 v breznianskej synagóge potrvá do konca júna.

Text: Daniel Rakyta
Foto: Daniel Rakyta, Ing. Milan Pivovarči