retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 06. septembra 2016 • 08:55.22 • zaujímavosti

1782x

Stredoveké Bomburove slávnosti – Brezno

Brezno 03. september 2016

Tohoročné kultúrne leto v Brezne bolo bohaté na podujatia. Ich vyvrcholením bol posledný prázdninový víkend a v ňom organizovanie zatiaľ netradičnej akcie Stredovekých Bomburových slávností na netradičnom mieste - v severnej časti námestia, v bohatej zeleni mestského parku.

Program sa začal príchodom Richtára - primátora mesta Brezno JUDr. Tomáša Abela, v dobovom kostýme starých Brezňanov – Hugáňov.

I keď začiatok slávností spočiatku neoplýval záujmom verejnosti, postupne ako gradoval program sa táto časť námestia zapĺňala. Brezňania mali možnosť vrátiť sa do stredoveku, prežívať históriu Brezna – Kráľovského mesta. Ozdobou bola domáca skupina historického šermu Berezun, ktorá začala písať svoju históriu v roku 1999. Predvádzali svoje umenie, ale aj kanóny a stredoveké zbrane. Pripravovali aj bombu, ale vitamínovú – pohánkovu kašu so škoricou a medom.

Atmosféru stredoveku sa niesla vo vystúpení sokoliarov, hudobníkov na historických nástrojoch a spevákov balád. Dopĺňali ju trhy, reštaurácia Stodola pripravila ochutnávky stredovekých špecialít, a vína. Salaš Zbojská nestačil variť bryndzové halušky. Ale aj okolo stánku – kde primátor mesta JUDr. Tomáš Abel podával polievku Richtárovu hrstkovnicu, začalo byť rušno.

Príjemný letný večer, prostredie a zaujímavý program napokon naplno pritiahli širokú brezniansku verejnosť. Oslavy na počesť najslávnejšieho Brezňana, legendárneho rytiera Bomburu zavŕšila ohňová šou a ľudová hudba Kučeravý javor z Pohronskej Polhory.

Okolo  22.00 hodine sa spokojní účastníci rozchádzali s presvedčením, že Stredoveké Bomburove slávnosti sa osvedčili a stanú sa tradíciou.

Text a foto: Milan Kováčik – poslanec MsZ

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)