retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 06. októbra 2016 • 08:56.23 • zaujímavosti

1597x

Veľký Klíž – stretnutie rodiny a priateľov spisovateľa Ladislava Ťažkého

Starý Klíž 24. september 2016

Obec Veľký Klíž ležiaca v pohorí Tríbeč, v okrese Partizánske sa v roku 2011 stala miestom posledného odpočinku Čiernobalockého rodáka spisovateľa Ladislava Ťažkého (19.09.1924 +20.01.2011). Z Veľkého Klíža pochádza jeho manželka, ktorá ho sprevádzala celým životom. Toho roku v sobotu 24. septembra sa tu v miestnej časti Starý Klíž uskutočnilo v poradí už tretie spomienkové stretnutie. Tentoraz pri príležitosti 5. výročia jeho úmrtia.

Zišli sa tu jeho najbližší príbuzní – manželka Anna, synovia Ivan, Vlado a Peter s rodinami, osemdesiat tri ročná sestra Antonia Ďurčíková rodená Ťažká... a priatelia zo spolku slovenských spisovateľov, miest a obcí, kde je Čestným občanom – Brezno, Šoporňa a domáci Klížania so starostkou Ing. Tatianou Saskovou. Celkom viac ako sto účastníkov.

Pripravený program bol spoločensky a kultúrne bohatý. Začal sa v miestnom Rímsko-katolícky kostole Všetkých svätých – rozjímaním pri organovej hudbe. Pokračoval Pietnou spomienkou v miestnom cintoríne pri hrobe Ladislava Ťažkého, ktorý sa nachodí neďaleko skvostu románskej architektúry, unikátneho kamenného románskeho kostolíka svätého Michala Archanjela z roku 1130. Pokračoval presunom do areálu Gabriela Reháka, kde najprv prebehol akt sadenia Lipky Ladislava Ťažkého a vyvrcholil kultúrnym programom a malým občerstvením. Jeho priebeh je zdokumentovaný v priloženej foto prezentácii doc. Ing. Milana Pivovarčiho Csc..

Na pietnej spomienke pri hrobe Ladislava Ťažkého, sa prítomným prihovoril jeho blízky priateľ, spisovateľ Prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD. Medzi iným povedal, citujem: Stalo sa peknou tradíciou, že sa pravidelne stretávame pri jeho hrobe, aby sme v tichosti vzdali úctu a hold veľkému spisovateľovi a veľkému človekovi, a potom voľnejšie, v príjemnej atmosfére, spomínali na neho v neďalekom areáli Gabriela Reháka, kde sme vlani slávnostne sprístupnili repliku rodnej drevenice majstra Ťažkého.

Mnohí z vás – milí priatelia – ste sa už na týchto spomienkových stretnutiach zúčastnili a som nesmierne šťastný, že ste prišli aj tohto roku. Je to veľká vec, najmä v dnešnej dobe, keď sa stále kdesi ponáhľame a nemáme na nič čas. A zrazu príde do Veľkého Klíža, časti Klížske Hradište, 100, 150, možno i 200 ľudí, aby sa poklonili jednému z najväčších slovenských spisovateľov a našli čas na pekný, milý rozhovor.

Dnes prišli na miesto tvojho posledného odpočinku nielen viacerí spisovatelia, ale mnohí ďalší ľudia, ktorí ťa viac či menej poznali. Neprišli smútiť, ani plakať, ale radovať sa zo života, pretože aj ty si sa tešil, radoval, mal radosť zo všetkého pekného, milého, múdreho. Zo všetkého, čo povznáša ducha, čo nás robí krajšími, hodnotenejšími, trvácnejšími.

Ďakujeme Ti, milý Lacko, za knihy, ktoré si napísal, ale aj za múdre, láskavé slová, jednoducho za to, že si bol a mohli sme s tebou prežiť určitú časť života. Drž nad nami ochrannú ruku a pomáhaj nám. Potrebujeme to, potrebuje to naše malé Slovensko, potrebuje to Európa i svet. Všetci potrebujeme lásku, pokoj, milý úsmev, milé pohladenie, milé slovo.

Text: Milan Kováčik, predseda Klubu Martina Rázusa v Brezne
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.

Viac fotografií nájdete na GoogleFotky (Milan Pivovarči)