retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Streda, 16. novembra 2016 • 07:28.50 • zaujímavosti

1815x

Netradičný týždeň vedy a techniky v ZŠ s MŠ Karola Rapoša v Brezne

Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky, ktorý bol v dňoch od 7. do 13.novembra organizovaný pod patronátom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, sa žiakom Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša, Pionierska 4, začal týždeň plný podujatí a netradičného vyučovania prírodovedných predmetov. Žiaci zažili prednášky, súťaže, workshopy a návštevou Fakulty prírodných vied na UMB v Banskej Bystrici,  nahliadli do sveta vedy a techniky a „zažili vedu naživo“. Uvedomili si dôležitosť a význam matematiky a fyziky, vyskúšali si šifrovanie, polarizačné okuliare, skúmali vlastnosti kvapalín a plynov, dostali sa do „modelu oka“ a pomocou spojky zistili, aký obraz vzniká. Popasovali sa so zrakovým klamom, overili si zákony zvuku – akustiky, videli vlnenie pomocou veľmi dlhej pružiny, solárny varič, na vlastnej koži si vyskúšali zákony elektriky a vedenia prúdu telom človeka, magnetickú levitáciu, model a princíp  rakety a niektorí si zalietali aj na metle. Nebola núdza o zábavu a  nečakané reakcie žiakov.  

Na pôde školy prebehla aj informatická súťaž iBobor. Hlavným cieľom súťaže bolo podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž  iniciuje v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.   

A ak ľudia považujú vedu za nepopulárnu a nudnú, tak  Základná  škola s materskou školou Karola Rapoša je výnimkou a jej žiaci sa mohli  presvedčiť o opaku - veda je super.

Autor: Mgr. Zuzana Dančíková