zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 02. februára 2017 • 07:35.11 • zaujímavosti

3479x

Pochod vďaky pri príležitosti 72. výročia oslobodenia obce Čierny Balog

Čierny Balog 29. január 2017

Tohoročná pravá januárová zima dosiahla viacej rekordov. Svojím celomesačným mínusovým priemerom sa vyrovnala zime pred 53 rokmi, teda v roku 1964. Na Horehroní bola viac ako 20 dní teplota nižšia ako mínus 15°C.

Nedeľa 29. januára 2017 sa však trochu vymkla z náručia pani zimy. Slnko od včasného rána, pri bezvetrí ohrievalo snehový prašan, ktorý dostatočne pokrýval hory aj doliny. Nič si už lepšie nemohli priať organizátori turisticko – lyžiarskeho Pochodu vďaky venovanému 72. výročiu oslobodenia obce Čierny Balog. Pripravovala ho obec v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a Turistickým oddielom. Tento deň, bol ako stvorený pre prechádzku v peknej zimnej prírode. Bežkári mohli vytiahnuť bežky, peší turisti akurát obuť topánky s vyššími sárami. Všetci v pohode a dobrej nálade vydať sa na túru horami, dolami.

Keďže Deň oslobodenia Čierneho Balogu práve pripadá tiež na 29. január 1945. Je namieste si pripomenúť ako tento deň prebiehal pred 72 rokmi. Podľa kroniky to bol pondelok. Koniec januára 1945 bol na sneh veľmi prajný a mrzlo len tak trešťalo. V nedeľu popoludní 28. januára sa k poslednej osade Čierneho Balogu – Dobroči horami z juhovýchodu od Klenovca brodili vysokým snehom ustupujúce nemecké jednotky Wermachtu, v sile jedného práporu – 700 mužov. Vypálenie obce – partizánskeho hniezda viselo na vlásku. Odvážni domáci, v bojoch ostrieľaní povstaleckí vojaci a domobrana v počte asi 40 obrancov sa rozhodli brániť svoje rodiny, domovy, obec. Velil im poručík Anton Kupec – Múranica. Rozhodujúci boj, boj na život a smrť začal v ústí doliny Páleničnô v nedeľu popoludní po 15-tej hodine. Prvý nemecký útok sa obrancom podarilo odraziť. Nasledovali ďalšie útoky, pre zmenu inými dolinami a celú noc. Obrancom v noci pomáhal aj krutý mráz, spln mesiaca a vysoký sneh. Nemcom zamŕzali zbrane, na stráňach boli pri útokoch viditeľní a naviac vysilení brodením sa vo vysokom snehu. V pondelok ráno 29. januára sa do obranných bojov zapojila už celá obec. Premenila sa na veľký vojenský tábor, každý pomáhal ako mohol. Predpoludním o 11. hodine sa rozniesla zvesť, že do dediny vstúpila Červená armáda, to ešte viac násobilo ich sily. Do večera 29. januára bol Čierny Balog definitívne oslobodený. Odvaha a hrdinstvo našich predkov si zaslúži úctu. Je aj na nás, aby sa na to nezabudlo. Tieto slávne dni si treba pripomínať, aby ich dnešná mládež preniesla cez ich deti do budúcnosti.

Štart Pochodu sa uskutočnil na dvoch miestach. Bežkári začali v sedle Tlstý Javor (1068 m n.m.) pri cintoríne 39. povstaleckých vojakov. Odtiaľto mali do cieľa, miesta obranných bojov v doline Páleničnô asi 9 km. Peší turisti všetkých vekových kategórií sa vyviezli na štart - kótu Krížno (935 m n.m.) a odtiaľto mali do cieľa asi 6 km.

Pokiaľ ide o určenie počtu účastníkov. Účastníci z Brezna cestovali linkovým autobusom na smer Lom nad Rimavicou. Z neho na štarte vystúpilo 86 účastníkov. Pred obecným úradom na Čiernom Balogu sa zhromaždilo toľko turistou, že ich musel autobus vyviesť na miesto štartu na 2 - krát. Takto sa dá usúdiť, že celkový počet športovcov dosiahol okolo 250 účastníkov.

V neformálnej diskusii pri vatre oslobodenia sme vyhodnotili, že najmladšou účastníčkou toho ročného Pochodu vďaky bola 7 ročná Zuzanka Budovcová. Z najďalej boli Boris Šeliga z Bratislavy - prišiel v dobovej uniforme, zo Zvolena prišiel Roman Szabo so synom a z Heľpy tradične Mária Fedorová. Najstarším účastníkom, ktorý prešiel celú trasu ako turista bol 78 ročný Doc. Milan Pivovarči, ktorý priebeh celého pochodu aj fotograficky dokumentoval.

Čo na záver. Koncom januára toho roku sa v našom regióne Brezno a Čierny Balog uskutočnili dva po sebe nasledujúce Pochody vďaky... Oba majú tradíciu viac ako 40 rokov. Do prírody horami Rudohoria sme takto vytiahli 90 plus 250, spolu 340 ľudí. Mladších aj starších. Hovorí sa, že budúcnosť najviac obdaruje ten, kto dáva všetko súčasnosti. Budúcnosť je v rukách mladých, im treba odovzdať posolstvo o tom, ktoré prejavy a historické udalosti je potrebné vyzdvihnúť a ktoré naopak potrebné bez váhania odsúdiť. A to je cieľ nášho spoločného snaženia.

V prílohe je obrazovo – slovná prezentácia 43. ročníka Pochodu vďaky k oslobodeniu obce Čierny Balog, ktorou Vám chceme priblížiť atmosféru zmyslu plného vydareného podujatia.

Text: Milan Kováčik, predseda ZO č.2 SZPB v Brezne
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.