retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 22. mája 2017 • 10:31.59 • zaujímavosti

3614x

Odpustová Svätá omša v prírode - osada Dolina na Čiernom Balogu 14. máj 2017

Osada Dolina ukrytá v hĺbke čiernobalockých lesov patrí k starším osadám v údolí Čierneho Hrona. Roku 1710 v dvoch domčekoch žilo 7 uhliarov s rodinami. Rúbali stromy, aby z nich vypálili drevené uhlie pre hrončiansku vysokú pec. V roku 1896 už v 15 domoch bývalo 32 rodín, z toho 59 mužov a 50 žien. Potom sa rast spomalil. V roku 1930 v 17 domoch žilo 111 obyvateľov. Osadníci počas SNP významne pomáhali odboju. Po vojne sa však osada postupne vyľudňovala. Dnes už ostala iba rajom chatárov, prevažne potomkov bývalých osadníkov.

V nedeľu 14. mája 2005 zorganizovali prvé stretnutie Dolinčanov a ich potomkov. Od tej doby sa stretávajú v prvej polovici mája na spoločnej omši každý rok. Jeden zo zakladateľov a z iniciátorov ďalších doterajších stretnutí je František Kováčik s manželkou Ľubou z osady Dobroč - Sihla, ktorej starí rodičia pochádzali z osady Dolina. V roku 2006, 13. mája položili a vysvätili základný kameň a v máji 2011 dostavali kaplnku Sv. Panne Márii Fatimskej. Postavenie kaplnky tiež oslávili spoločnou omšou.

Na túto tradíciu nadviazala aj tohoročná Odpustová svätá omša konaná v nedeľu 14. mája 2017. Na 13. stretnutie Dolinčanov si znova našlo nielen čas, ale sa neťažilo prísť do odľahlého, ale pekného kúta prírody, početnej kulise z radou potomkov, ako aj všeobecne veriacich z okolia.

Vzácna návšteva bola aj z radov kňazov. Hlavný celebrant dekan ThDr. Rastislav Polák, PhD, pricestoval až z Rimavskej Soboty. Vo svojom úvodnom predstavení popísal svoje cestovanie neznámymi končinami, ale úprimne priznal, že nebanuje. Na omši mu pomáhali mu farár Mgr. Štefan Šeliga z dobročskej farnosti a farský administrátor Mgr. Stanislav Kocúr zo strediskovej farnosti Čierny Balog

Hovorí sa, že keď človek robí dobré skutky pomáha mu pri tom celý vesmír - znova sa to potvrdilo. Pekné slnečné počasie podporilo duchovný zážitok.

Naplnenie duchom, pôžitkom z pekného prírodného prostredia a počasia sa podpísalo na všeobecnej spokojnosti a pohode okolo 250 prítomných veriacich. Organizátorovi Františkovi Kováčikovi sa na záver ľahko hľadali slová poďakovania kňazom a veriacim sa pekný duchovný a spoločenský zážitok. Lúčili sme sa s optimizmom - o rok dovidenia.

Obrazovo – textová prezentácia

Text a foto: Milan Kováčik z Brezna