zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 20. júna 2017 • 07:18.13 • zaujímavosti

2319x

Zájazd - Po stopách osloboditeľov Košice – Dargov

Košice - Brezno 17. jún 2017

Brezňania, členovia zo ZO č.2 SZPB sa aj tohto roku vybrali po Stopách osloboditeľov, s cieľom pripomínať si a udržiavať v  živej pamäti dni a udalosti v ktorých sa za veľkých obetí rodila naša dnešná sloboda. V tomto úsilí ich podporil primátor mesta Brezno Tomáš Abel poskytnutím dotácie na zájazd. Taktiež účasťou na zájazde aj členky a členovia Klubu MR – Maroško a sympatizanti. Spolu 46 osôb od 10 do 80 rokov. Pomohlo aj solídne počasie, bez dažďových prehánok.

Tentoraz sa vybrali autobusom na východné Slovensko, až dvadsať kilometrov ďalej za východoslovenskú metropolu Košice - Dargovský priesmyk (473 m n.m.). Je to priesmyk v hlavnom hrebeni centrálnej časti Slánskych vrchov.

Od 9. decembra 1944 do noci zo 17. na 18. januára 1945 tu prebiehali ťažké boje medzi vojskami nemeckého Wehrmachtu a Červenou armádou (ČA). Nemci na línii Slanec – Dargov – Čemerné vytvorili nepreniknuteľnú obranu. (bunkre, zákopy, delostrelecké pozície). Sovietskej ČA sa však za cenu veľkých obetí podarilo túto obranu prelomiť a postupne oslobodiť mesto Košice a aj zvyšok Slovenska. Na týchto miestach položilo svoj život za našu slobodu viac ako 20 tisíc vojakov ČA. Ich obete pripomína mohutný monumentálny pamätník s červenoarmejcom, ktorého vítajú muž a žena, obyvatelia východného Slovenska.

Po pietnom akte a spoločnom fotografovaní sa účastníci zájazdu presúvali do Košíc, ktoré s 240 tisíc obyvateľmi je druhým najväčším mesto Slovenska. Tu bolo prvým cieľom expozícia – Múzeum letectva, ktoré sa nachodí v areáli letiska Košice - Barca.

Múzeum letectva bolo verejnosti sprístupnené 23. augusta 2002. Svojim obsahom poskytuje prehľad o technickom vývoji lietadiel, leteckých motorov a prístrojov. Unikátom je galéria prezidentských lietadiel. Vznikla vďaka podpore bývalého prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý svojimi medzinárodnými iniciatívami a osobným vkladom pomohol získať viaceré originály lietadiel z európskych štátov, USA, Číny... Múzeum patrí k ojedinelým nielen na Slovensku, ale aj v Európe V areáli múzea neodolali ani prehliadke veteránov - historických osobných áut, motoriek, bicyklov .... vyrábaných v časoch socializmu, teda v rokoch 1950 - 1989 .

Počasie sa stále vylepšovalo. Na oblohe začalo prihrievať aj slnko. Nabití pozitívnou energiou sa rýchlo presúvali do centra mesta. Najprv nájsť parkovacie miesto. Podarilo sa to na Južnej triede 2, neďaleko obchodného domu Dargov.

Prvé kroky spoločne viedli na obhliadku Dómu sv. Alžbety. Je dominantou centra Hlavnej ulice Košíc. Dĺžka 60 m, šírka 36, výška severnej veže 59 metrov. Postavený roku 1508. Kapacitou 5000 osôb je najväčším kostolom na Slovensku. Zdatnejší vyšĺapali až do severnej veže, čo sa im odvďačilo panoramatickým výhľadom na celé mesto.

Poniektorí potom pokračovali v prehliadke centra mesta, ďalší zasadli k dobrej zmrzline, alebo k jedlu. Po troch hodinách sa znova všetci stretli v autobuse, ktorý vyrazil na diaľnicu Prešov – Poprad a cez Čertovicu do Brezna. Zážitky z príjemne prežitého dňa mali účinok na náladu počas spiatočnej cesty v autobuse. Atmosféru dotvárala aj malá harmonika, ktorá podnietila veľký spev. Bude na čo spomínať.

Priebeh vydareného a zmysluplne prežitého zájazdu si je možné pozrieť na priloženej obrazovo – slovnej prezentácii.

Text: Ing. Milan Kováčik, organizátor
Foto: doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.