retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 13. novembra 2017 • 09:42.29 • zaujímavosti

1840x

Čierny Balog - návšteva študentov Herectva FDU - AU v B. Bystrici

Čierny Balog – štvrtok 09. novembra 2017

V roku 2000 vyšiel v nakladateľstve Perfekt román Čiernobalockého rodáka spisovateľa Petra Kováčika – Tvorivý pobyt. Opisuje v ňom nútený pobyt spisovateľa Ľuda Ondrejova v obci Čierny Balog počas zimy v roku 1952. Ľudo Ondrejov ako rebel, za svoje prehrešky voči vtedajšej štátnej moci, dostal trest napísať román z proletárskeho prostredia.

Situácia v obci bola však v tom čase veľmi zložitá. Prebiehalo rozsiahle zatýkanie ľudí, ktorí boli označení ako príslušníci v protištátnej organizácie Biela légia. Tieto takzv. živly boli odsúdené na vysoké tresty – na nútené práce v uránových baniach Jáchymov (západné Čechy). Zaujímavé bolo, že šlo všetko o mladých, zdravých chlapov. Napríklad označený veliteľ horehronskej skupiny Bielej légie Jozef Kováčik – Kováčove, bol v tom čase študent gymnázia v Banskej Bystrici. Mal iba 17 rokov. Jeho trest znel - 10 rokov nútených prác v uránovej bani Jáchymov.

Ondrejov sa začal zaujímať o príčiny týchto páchaných krutostí. Nebolo to jednoduché. V obci panoval strach, ľudia sa uzavreli do seba, rástla nedôvera k cudzincom, nekomunikovali ani navzájom. V krčme sa mu však podarilo prekonať nedôveru jedného zo starších Baločanov.

Svedomie Ľuda Ondrejova nezaprelo v sebe charakter rebela. Na proletársky román zabudol, rozhodol sa opísať túto krivdu na mladých chlapoch. Aj sa mu to podarilo. Rukopis románu „Dobrý človek ide lesom„ mu však nedovolili vydať. Svetlo sveta uzrel až po jeho smrti, v čase uvoľnených pomerov. V románe Ondrejov „dobrým človekom„ nazval bývalého komisára Jána Auxta, ktorý mu naznačil v čom je podstata zatýkania. Ide vlastne „o nábor mladých chlapov“ na nebezpečné práce do uránových baní.

PhDr. Silviu Kováčikovú, ArtD., pedagogičku FDU AU táto téma zaujala. Rozhodla sa ju spracovať do divadelnej hry a vytvoriť inscenáciu na pôde FDU AU so študentmi HERECTVA. Réžie sa ujal skúsený divadelný režisér a zároveň pedagóg FDU AU. doc. Matúš Oľha, PhD.

Režisér divadelnej hry s názvom Hra na Ľuda Ondrejova, Matúš Oľha pozval na premiéru aj svojho priateľa spisovateľa Petra Kováčika, ktorý je aj autorom divadelnej hry „Krčma pod zeleným stromom“. Matúš Oľha ju režíroval jednak s breznianskymi Chalupkovcami, premiéra bola v Brezne 13.12.1997. Následne aj s divadelníkmi Divadla A. Duchnoviča v Prešove – v rusínštine. Premiéra bola 20. mája 2016 v Prešove.

Vo štvrtok 9. novembra 2017 Silvia Kováčiková zavítala so študentmi Herectva na Čierny Balog. Ich cieľom bolo zoznámiť sa s prostredím, v ktorom sa dej odohráva. Venoval sa im Milan Kováčik, najprv v príjemnom prostredí v krčmičke Ňervovô, nachodiacej sa na samom hornom konci - v osade Dobroč. Predstavil im nielen históriu obce, ale aj širšie súvislosti s dejom románu Tvorivý pobyt. Lesníci im dali aj povolenku na autobus, aby si mohli prezrieť horáreň Pred Boudiškou, kde v zime roku 1952 Ľudo Ondrejov skutočne býval.

Študenti prejavili veľký záujem nielen o hovorené slovo, ale aj o ukážku. Otázok bolo veľa.

Atmosféru umocňoval aj chutný guláš, ktorý pripravila sympatická krčmárka Janka. Atmosféra na Tvorivom pobyte študentov HERECTVA, je v obrazovo–slovnej prezentácii

Priemiéru naplánovali na stredu 22. novembra 2017, so začiatkom o 18.30 hod. Uskutoční sa v priestoroch Divadla akadémie umení, ktoré sa nachádza na pôde FDU AU – Horná 95, Banská Bystrica viď program divadla AU - november 2017. V prípade premiér nutná telefonická rezervácia. Rekvizitou na javisku budú aj skutočné vlačuhy (sane), ktoré pripomenú zimu roku 1952.

Text: Milan Kováčik - Komovkove z Brezna
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.

Viac fotografií nájdete na Čierny Balog - návšteva študentov Herectva, Fakulty dramatických umení