zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 23. novembra 2017 • 16:08.57 • zaujímavosti

1179x

Ornamentálna mapa Slovenska

Ornamentálna mapa je medzinárodný školský výtvarný projekt, ktorý spája deti a mládež na celom svete. Upozorňuje ich na význam kultúry, kultúrnosti a dobrých vzťahov.

Ornament je základným prvkom miestnej kultúry, vyvíjal sa tisícročia a mal estetickú aj ochrannú funkciu. Mapa tvorená ornamentami bude symbolizovať nesmierne kultúrne bohatstvo a rozmanitosť kultúr na našej planéte.

Členky MO Živena Brezno po zverejnení informácií o projekte oslovili základné, stredné a umelecké školy v Brezne a jeho okolí, aby sa zapojili a reprezentovali v projekte náš región. Najstarší ženský spolok na Slovensku už takmer 150 rokov rozvíja rôznorodú činnosť, (literárnu, osvetovú, kultúrnu, sociálnu) a jedným z jeho cieľov je výchova mladej generácie aj k medzikultúrnej tolerancii a pestovaniu národnej identity.

Mapa Slovenska vytvorená ako mozaika tradičných ornamentov bude spracovaná umelcami do podoby veľkoplošných obrazov „Krajina krásy“, a zároveň sa ornamenty natrvalo stanú súčasťou každej našej obce na Google Maps. Naše ornamenty budú určite dôstojným reprezentantom v projekte.

Ďakujeme školám, ktoré sa do projektu prihlásili, ešte stále to môžu stihnúť aj ostatné. Uzávierka prihlášok je do 30.11.2017.

Viac informácií na www.tatrin.sk, tatrin@tatrin.sk

Slovensko reprezentujeme spoločne