predaj servis kreka
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Nedeľa, 03. decembra 2017 • 13:04.44 • zaujimavosti

285x

Spevácky zbor mesta Brezna spieval vo Vojvodine

Vojvodina je územie na severe Srbska, kde treťou najpočetnejšou národnosťou sú Slováci. Žije ich tu približne 56 000. Absolútnu väčšinu tvoria Slováci v Báčskom Petrovci, v obci ktorá v dňoch 17.11.- 19.11.2017 hostila Spevácky zbor mesta Brezna.

Tu sa brezniansky zbor už po druhý krát zúčastnil Festivalu slovenských zborov vo Vojvodine. Prvýkrát to bolo v roku 2010. V tomto roku, a to v sobotu 18.novembra 2017 sa zbor ako jediný zahraničný hosť zo Slovenska predstavil na jubilejnom X. ročníku tohto festivalu. Vo svojom koncertnom vystúpení predstavil slovenské piesne v úprave slovenských autorov /.Ján Šutínsky – Z Východnej dievčatá, Tereza Stanková – Ej, vandrovali hudci, Tomáš Vrškový – Spievaj, že si spievaj, Na Kráľovej holi, A od Prešova a iné/.

Na festivale vystúpil domáci a zároveň hostiteľský spevácky zbor Musica viva z Báčskeho Petrovca, komorný zbor Zvony zo Selenče, miešaný zbor P .J. Šafárika z Nového Sadu a zbor Tília zo Starej Pazovy. Zo všetkými zbormi má SZMB bohaté koncertné aktivity na Slovensku i vo Vojvodine a udržiava veľmi blízke umelecké vzťahy.

V piatok 17.11.2017 vystúpil zbor v evanjelickom kostole v Novom Sade, ktorý je hlavným a zároveň najväčším mestom Vojvodiny. Početné obecenstvo, ktoré tvorili predovšetkým vojvodinskí Slováci, si vypočulo v podaní zboru výber zo slovenskej a zahraničnej sakrálnej tvorby /Ján Levoslav Bella – To deň, ktorý učinil Pán Dmitrij Bortňanský – Cheruvinskaja, Nikolaj Kedrov – Otče náš Svetskov – Chváľte meno hospodina.../

Informácie o zbore z Brezna, jeho histórii i súčasnosti ako aj záznam z jeho koncertov boli medializované regionálnou televíziou Nový Sad i v denníku Hlas ľudu.

V rámci návštevy si breznianski zboristi prezreli mesto Nový Sad a zúčastnili sa spoločného stretnutia zborov v Báčskom Petrovci.

Koncertné vystúpenia a spoločné stretnutia so speváckymi kolegami i Slovákmi žijúcimi v Báčskom Petrovci a Novom Sade sa niesli v priateľskej, veľmi pohostinnej a úprimnej atmosfére. Boli to vzácne stretnutia ľudí, ktorých spojil spev, hudba a rodný jazyk.

OZ SZMB