retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Piatok, 09. marca 2018 • 06:58.54 • zaujímavosti

1381x

9. ročník Pochodu za zdravím - po stopách Dr. G.K. Zechentera - Laskomerského

Čierny Balog - Brezno sobota 03.03.2018

Motto: Kto má zdravie, pokoj (v duši) a kus chleba, ten má všetko čo mu treba.

Tento výrok, bol životným krédom lekára lesných robotníkov, uhliarov, baníckeho ľudu  v okolí Brezna, ale aj významného spisovateľa, geológa, maliara a národovca Gustáva Kazimíra Zechentera – Laskomerského / GKZ - L / *04.03.1824 + 20.08.1908.

V sobotu 03. marca si cca 87 turistov účasťou na 9. ročníku Pochodu za zdravím pripomenulo jeho 194. výročie narodenia a 110. výročie od smrti.

GKZ-L pôsobil v Brezne a Horehroní v rokoch 1853-1868. Do jeho lekárskej opatery prináležalo 24 dedín na Bielom a Čiernom Hrone. Čo predstavovalo 1500 drevorubačov, baníkov, hutníkov a spolu s ich rodinami to 6 až 8 tisíc osôb. Viedol si denník, ktorý na sklonku života vydal v svojom rozsiahlom životopisnom románe Päťdesiat rokov slovenského života. Dnes z neho môžeme čerpať vedomosti o živote našich predkov.

Ambulanciu mal na Čiernohronskom Balogu (dobový názov Čierneho Balogu) v zadnom trakte lesnej správy Krám. Odtiaľto často vychádzal aj na náročné túry – na jednopražnom vozíku, na saniach ťahaných koňom, alebo len na koni, za chorými a ranenými do dedín, na rúbaniská. Medzi náročné patril aj prechod na juh cez 1011 m vysoký hrebeň od Tlstého Javora až po Zákľuky - do vrchárskej obce Sihla (asi 15 km). Pracovníci sklenej huty v Sihle tiež patrili do jeho opatery. To sú miesta, kadiaľ prechádzala aj trasa Pochodu.

Turisti sa rozdelili sa na dve skupiny. Bežkári štartovali z Tlstého Javora (1068 m n.m.) a mali do cieľa v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu 12 km. Peší turisti štartovali zo sedla Skalica (938 m n.m.) a do cieľa mali 8 km.

Na Skalici ich čakalo osobné auto s logom RTVS, s banskobystrickou ŠPZ. Jeho redaktorka rádia Regina - Janka Grajciarová vítala vystupujúcich turistov z autobusu už so zapnutým mikrofónom. Bezprostredné otázky a spontánne odpovede si mohla široká verejnosť Slovenska vypočuť na rádio Regina v pondelok 05. marca o 10.40 h.

Na otázku, prečo sa zúčastňuje Pochodu za zdravím, bola zaujímavá odpoveď primárky nemocnice z Brezna MUDr. Milky Bučkovej, ktorá sa vyznala, že Pochodu sa zúčastňuje každoročne, aby vzdala hold svojmu kolegovi, ktorý pred 150 rokmi (1868) - po 15-tych pôsobenia, musel násilne opustiť náš región. Maďarská vrchnosť ho za jeho vlastenecké cítenie (pansláva), preložila do Kremnice. Obdivuje jeho pracovitosť a obetavosť, lebo taký lekársky obvod, aký dokázal za dobových podmienok GKZ-L obslúžiť, by dnes už nedokázal nikto.

Po takejto spovedi sa najzdatnejší turisti postavili na čelo. Čakalo ich brodenie vysokým snehom, ktorý miestami mal hrúbku cca 40 cm. Sprevádzal ich cca 2 km. až na vrch Krížnô (839 m n.m.), odkiaľ bola už trať vyšľapaná. Postupne prechádzali cez malú osadu „mníchov rádu Kapucínov“ (10 domčekov s kostolíkom), k miestu pre oddych s možnosťou opekania – Salašíky. Po posilnení sa postupne presúvali na zostup do strediskovej osady Čierny Balog. Výhľady boli úžasné.

Odmenou za športový výkon bolo posedenie v Kultúrnom dome. Osvedčená trojica kuchárov - Olga Friedlová, Ivetka Turňová a Janko Auxt Zahorec (krájal cibuľu), pripravili tradičnú pochúťku – chlieb so šmalcom a červenou cibuľou a čaj. Išlo to na dračku, bolo treba doplniť vydanú energiu.

Organizátor prečítal niekoľko príbehov z románu Päťdesiat rokov slovenského života, týkajúce sa života „Handelcov“. Najmä historické fakty podané so štipkou humoru. Napríklad roku 1871 v osade na Pustom hasili požiar – „Najprv vidlami ženy, a potom vodou oheň“.

Po vydýchaní a uhostení nasledovalo ako vždy vyhodnotenie. Najstarším bol domáci - Jozef Pančík Bačove (78.rokov), z najďalej Zuzka Dobiašová z Nitry, ktorá bola súčasne aj namladšou.

Za podporu ďakovali  Čiernobaločanom, najmä predsedníčke MO Matice slovenskej Anke Lehockej, za organizačnú pomoc a sprostredkovanie podpory u starostu obce Ing. Františkovi Budovcovi.

O rok dovidenia. Spoločne si sľúbili, že sa znova stretnú na 10. ročníku v roku 2019.

Text a foto: Milan Kováčik, predseda Klubu MR – Maroško v Brezne

9. ročník Pochodu za zdravím - po stopách Dr. G.K. Zechentera - Laskomerského