retro bar brezno
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Pondelok, 01. októbra 2018 • 09:56.21 • zaujímavosti

522x

Pohronská Polhora – Michalské hody

Osídlenie dnešnej Pohronskej Polhory začalo po roku 1786, keď túto časť breznianskeho chotára začali osídľovať osadníci z Oravskej župy – Hornej Oravy. Za lepšími podmienkami sa postupne prisťahovalo okolo 52 rodín najmä z Oravskej Polhory a okolia.

Kolonisti boli prevažne roľníci, chovatelia oviec. Neskôr sa zaoberali remeslami, drevorubačstvom a  povozníctvom. Prírodné podmienky a pracovná príležitosť priniesli prudký rast obce a  rýchle spoločenské konštituovanie sa. Obec sa najprv cirkevne a po roku 1894 aj územne vydelila od breznianskeho chotára. V súčasnosti má okolo 1700 obyvateľov

V obci je rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela z roku 1833. Podľa zasvätenia kostola sv. Michalovi, každoročne v sobotu okolo Michala usporadúvajú Poďakovanie za úrodu a Michalské hody. Hody toho roku pripadli na 28-30. septembra.

Tohtoročné Michalské hody sa určite zaradia, k tým úspešným, pokiaľ ide o ich program, ukážky remesiel, polhorský jarmok, atrakcie, výstavy (Plody zeme v Rím.-kat. kostole , Ľudová tvorivosť v budove obecného úradu), možnosť duchovného a kultúrneho vyžitia. Predstavili sa aj folkloristi z Oravskej Polhory. Napokon atraktívna bola aj ponuka domácich tradičných jedál a pitia.

Organizátorská práca domácich, ale aj pekné predjesenné počasie pritiahlo mnoho návštevníkov, ako aj 60 motorkárov, z ktorých si každý mohol prísť na svoje. Ďakujeme organizátorom aj počasiu.

Presvedčiť o tom môže aj malá foto-prezentácia zo soboty 29. septembra 2018.

Text a foto: Milan Kováčik z Brezna