retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 06. novembra 2018 • 07:01.45 • zaujímavosti

602x

Celonárodné oslavy podpisu Deklarácie slovenského národ

Martin 30. október 2018

Je tomu už 100 rokov čo Slovenská národná rada 30. októbra 1918 na ľudovom zhromaždení v meste Martin prijala Deklaráciu slovenského národa, ktorou Slováci vyjadrili súhlas s vytvorením Československej republiky (ČSR).

V utorok 30.10.2018 v meste Martin – sa k pripomenutiu tejto udalosti konali celonárodné oslavy pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho za prítomnosti najvyšších predstaviteľov SR a ČR.

Možnosť účasti na týchto oslavách využili aj členky a členovia Klubu - Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika a Klubu Martina Rázusa – Maroško z Brezna a ich sympatizanti. Autobusovým zájazdom pod záštitou primátora mesta JUDr. Tomáša Abela PhD. ich do Martina vycestovalo 45. Účastníkom osláv bol aj primátor mesta Brezna.

Oslavy boli zahájené o 11.00 hod. aktom kladenia vencov všetkých najvyšších predstaviteľov SR a ČR, k historickej budove bývalej Tatra Banky. Na jej na priečelí tento historický moment pripomína pamätná tabuľa. Každý veniec kládli v dvojici – prezidenti SR a ČR, predsedovia parlamentu, predsedovia vlády...

Po jeho skončení účastníci z Brezna využili krátku prestávku do 12.00 hod. na prehliadku vojenskej techniky na blízkom námestí SNP.

Oficiálne oslavy začali presne na poludnie o 12.00 hod. súčasne s prudkým lejakom. Zdalo sa, že lejak rozohnal prelet troch vojenských helikoptér, lebo o päť minút sa už predieralo slnko a tešilo množstvo prítomných účastníkov po celý čas osláv. V slávnostných príhovoroch sa potom vystriedali všetci najvyšší predstavitelia. Začal náš prezident Andrej Kiska, po ňom český prezident Miloš Zeman. Miloš Zeman vo svojom prejave vždy vtipný povedal, „že ak ho pozvú Slováci a Slovenky, ochotne príde do Martina aj na oslavu aj 200-tého výročia vzniku ČSR. Sám uznal, že bude trochu starší, ale dúfa, že aj múdrejší“.

Nasledovali príhovory predsedu poslaneckej snemovni Parlamentu ČR Mgr. Radeka Vondráčka a slovenského predsedu parlamentu Andrea Danka. Nakoniec sa k slovu dostal predseda vlády ČR Andrej Babiš a kolotoč príhovorov ukončil predseda vlády SR Peter Pellegrini slovami „buďme hrdí, Slováci, na vlastný štát a nepovažujme jeho vznik za historickú samozrejmosť. My Slováci máme svojich historických hrdinov, ktorý priniesli obete v boji za národné povedomie, ich boj viedol až k dnešnému samostatnému Slovensku. Osobnosti ako Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a ďalšie, si treba pripomínať a oslavovať, tak ako sa na Slovákov patrí“.

Po slovách predsedu vlády zneli Martinom čestné salvy a ohromujúcim rachotom preleteli tri nadzvukové stíhačky.

V prílohe chce atmosféru podujatia kopírovať foto – prezentácia, ktorá však vychádza z náročných možností zachytenia jednotlivých momentov, pri veľkom počte prítomných účastníkov.

Text a foto: Milan Kováčik ml., účastník osláv z Brezna