retro bar brezno
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Streda, 28. novembra 2018 • 07:13.33 • zaujímavosti

669x

V Brezne otvorili zrekonštruovaný M klub

V predposledný novembrový štvrtok po rekonštrukcii znovu otvorili v Brezne M klub. Mal by slúžiť ako centrum voľného času pre mládež a dospelých a stal sa tak spoločenským priestorom pre všetkých, ktorí majú záujem účelne tráviť voľný čas.

Vráťme sa ale trošku do histórie. V týchto priestoroch 24. apríla 1970 bol otvorený klub mládeže pod názvom M-klub, pretože mládež tohto horehronského mesta nemala vhodný stánok, v ktorom by rozvíjala svoje záujmy a záľuby a najčastejšie realizovala svoj voľný čas v zadymených miestnych krčmičkách. Po dlhých úvahách začala sa uskutočňovať požiadavka mladých ľudí a to v čase, keď sa závodné zložky a vedenie národného podniku Mostáreň rozhodli poskytnúť na vybudovanie klubu mladých dovtedy nevyužité priestory v suteréne Závodného klubu ROH.

Mládež Mostárne sa pustila do brigád vo vedomí, že tu vyrastie kultúrny stánok pre mladých podniku mesta a okolia. Značná časť finančných prostriedkov sa získala za zber železného šrotu členmi mládežníckej organizácie, spoločne s vedením podniku a odborovou organizáciou bolo uhradené i zariadenie klubu. V súťaží o názov tohto zariadenia zvíťazil názov M-klub – čo znamená mládežnícky, mostárenský a mestský. Vzhľadom na bohatú činnosť patril medzi najlepšie a prvé kluby mladých na Slovensku, do ktorého chodili mnohí na získanie poznatkov z jeho bohatej práce. Treba ešte dodať, že v klube sa podávali len nealkoholické nápoje.

Realizátorom myšlienky zrekonštruovať M klub je Michal Truschan a ruku k dielu priložil Michal Récky, tiež mladí divadelníci. Všetko potrebné zariadenie finančne zastrešilo mesto Brezno a značne pomohli Technické služby Brezno.

Pre verejnosť sa tu budú konať koncerty klasickej hudby, turnaje a súťaže rôzneho druhu, vernisáže, cestovateľské večery, prednášky, chýbať nebude ani filmový klub a divadlo. Na začiatku bude klub otvorený štyri dní v týždni od stredy do soboty - od septembra do júna. Priestory sú k dispozícii aj pre rôzne recepcie, večierky, prezentácie, firemné školenia a iné spoločenské aktivity.

Program znovuotvorenia klubu sa začal vernisážou fotografii Jaroslava Štubňu, ktorý sa venuje fotografovaniu umelcov a hudobných podujatí. Slávnostnú atmosféru umocnilo vystúpenie akordeónovo-husľového dua študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici. Básne predniesol miestny filozof a básnik Boris Demian a na záver vystúpilo zoskupenie hudobníkov San Borondon Cyclo Fanfaria. Pásku slávnostne prestrihol primátor mesta Brezna Tomáš Ábel, ktorý sa poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili o realizáciu myšlienky vybudovať tento klub.

Zoskupenie kočovných hudobníkov San Borondon Cyclo Fanfaria

Text: Daniel Rakyta
Foto: Stanislav Spáč a Michal Truschan
Video: Stanislav Spáč

P.S.
Motívom k napísaniu tohto článku ma viedlo moje pôsobenie vo funkcii vedúceho M-klubu v rokoch 1970 – 1978.