retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 04. marca 2019 • 11:36.51 • zaujímavosti

901x

Už sa fašiang kráti - 24. ročník Folklórneho festivalu

Čierny Balog 04.03.2019

Čierny Balog sa znova stal Mekkou horehronského folklóru. Aj 24 ročník festivalu „Už sa fašiang kráti...“ - maratón podujatí a sprievodných akcií – viď program vo foto-prezentácii, pritiahol množstvo účinkujúcich a návštevníkov. Organizátorom vyšlo v ústrety aj pekné počasie.

Pretože som sa tentoraz z osobných dôvodov nemohol zúčastniť viacerých zaujímavých programov, chcem aspoň niekoľkými fotografiami prispieť k zdokumentovaniu zázemia a atmosféry tohto tradičného podujatia, na ktorom sa fakticky podieľa a spoločne prežíva celá dedina.

Foto-prezentácia chce zachytávať:
– úvodné predstavovanie folklórnych súborov a skupín – FS Živel z Bratislavy, FS Partizán z Banskej Bystrice, FSk Šajbania zo Strelník, CHSSk Škrupinka z Trenčína a domáca FSk Kýčera,
– súťaž zástupcov jednotlivých FS a FSk v rezaní dreva,
– v pásme Bursovníci idú... zobrazenie pochôdzky Folklórnej skupiny Šajbania s domácou ľudovou hudbou „Nátura“ v osade Jergov.

Aj pri tomto bursovaní sa prejavila skutočnosť, vyjadrujúca vrelý vzťah domácich ku tradíciám, a to aj v pohostinnosti, ktorú domáci pripravili účinkujúcim bursovníkom. Spoločne spevom a tancom vytvorili príjemnú a veselú atmosféru – tak, ako to má byť na oslave posledného Fašiangu. Dušu a myseľ naplniť dobrou náladou, ktorú sme si všetci odnášali do svojich rodín a domovov.

Text a foto: Milan Kováčik z Brezna