retro bar brezno
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Pondelok, 15. apríla 2019 • 08:10.37 • zaujímavosti

326x

Morena, Morena...

Tradičné veľkonočné zvykoslovia odštartovali v nedeľu na breznianskom námestí. Spevom i tancom a následným hodením zapálenej Moreny do Hrona,sme sa v Brezne každoročne rozlúčili so zimou a privítali jar.

O bohatý program sa už obvykle postaral Detský folklórny súbor Šťastné detstvo z Brezna. Tento rok avšak oslavy jari nezostali len pri tradičnom programe. Po prvýkrát sa v meste Brezne odhalila aj jedinečná veľkonočná výzdoba, ktorej iniciátorom bolo vedenie mesta. Námestie zdobí hneď niekoľko unikátnych ozdôb, a to 10 obrovských drevených vajíčok a jeden veľký z dreva zhotovený veľkonočný zajac. Nebola to však ale len práca umelcov. Do vyrábania výzdoby sa zapojili aj školy - Základná umelecká škola, ZŠ a MŠ Pionierska 2, ZŠ a MŠ Karola Rapoša, ZŠ a MŠ MPČĽ 35 a Centrum voľného času. Každá škola vyzdobila dve drevené veľkonočné vajíčka. „Keďže vianočná výzdoba mala veľký úspech, rozhodli sme sa vyzdobiť mesto aj počas veľkonočných sviatkov. Veríme, že aj táto nová výzdoba prinesie radosť našim obyvateľom a návštevníkom,“ povedal primátor mesta Tomáš Abel.

Morena nie je jediným podujatím svojho druhu a tak Veľká noc v Brezne bude pokračovať aj pripravovanou výstavou s veľkonočnou tematikou v mestskom dome kultúry. Momentálne si návštevníci ale aj domáci Brezňania môžu zakúpiť kraslice a rôzne iné výzdoby v Horehronskom múzeu (Meštiansky dom č. 13) na predajnej výstave „Sviatky jari“. Oslavy vítania jari na Horehroní vyvrcholia podujatím Veľkonočné radosti v Mýte pod Ďumbierom. Podujatie sa bude konať 21. apríla 2019 od trinástej hodiny. Podujatím vás budú sprevádzať folklórne súbory a tanečné zoskupenia z regiónu a pre najmenších bude pripravený rozprávkový les.

Zdroj: http://horehronie.net