retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata tepovanie brezno preprava.info

Správy

Streda, 22. mája 2019 • 09:26.11 • zaujímavosti

696x

Básnik Milan Rúfus, spomienkové stretnutie 15. mája 2019

Toho roku 2019 si pripomíname 10. výročie smrti významného slovenského básnika a literárneho historika Milana Rúfusa (10.12.1928+11.01.2009), ktorý za svoju tvorbu už počas života získal mnoho ocenení, ale to najvyššie – návrh na Nobelovu cenu za literatúru v roku 1991 a aj opakovane neskôr, mu nebolo dopriate.

Narodil sa pri Liptovskom Mikuláši – pod mohutnou Poludnicou (1548 m n.m) v Závažnej Porube, v jednoduchej rodine, ktorá prežívala len z príjmu otca murára. Jeho ctižiadosť získať vzdelanie a niečo dokázať sa prejavila už v školských rokoch. Gymnázium síce absolvoval Liptovskom Mikuláši, ale každý deň musel pešo putovať hodinu tam a hodinu späť.

Členovia Klubu Martina Rázusa – Maroško Mgr. Janka Dvorská, doc. Ing. Milan Pivovarči a MUDr. Ida Veselková sa dohodli, že slovom i obrazom priblížia jeho život a dielo.

Ich pozvanie prijalo 16 členov a sympatizantov Klubu KMR – Maroško. S potešením privítali aj jedného hosťa dokonca z Prahy. Belo Jamriška - rodák a stále srdcom Hugáň, ktorý sa rád vracia do Brezna aj terajšom pokročilom veku. Dokonca sa pochválil, že ho ako chlapca v apríli 1937 pokrstil sám farár a spisovateľ Martin Rázus.

Naviac Belo je synom Ireny Sobotovej, ktorá počas vojny ako 25 ročná pracovala ako zdravotná sestra v breznianskej nemocnici. Tu zachránila židovského chlapca. Zverila jej ho do opatery matka židovka, ktorá už tušila, že skončí v koncentračnom tábore. Za tento čin, ako jediná Breznianka, bola Izraelskou vládou roku 1990 ocenená titulom Spravodlivý medzi národmi.

Pozornosť prítomných sa potom upriamila na prednášajúcich. A bolo čo počúvať. Srdcu blízke boli najmä básne Milana Rúfusa v podaní Mgr. Janky Dvorskej. Nakoniec sa nezaprel ani zakladateľ Klubu a „brezniansky literárny historik“ Štefan Giertl - tohoročný 90 – tnik. „Niekoľkými vetami“, trvajúcimi viac ako 10 minút, ich doplnil. Čo tiež zaujalo.

Text a foto: Milan Kováčik - Predseda Klubu MR - Maroško