retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata tepovanie brezno preprava.info

Správy

Streda, 29. mája 2019 • 10:17.45 • zaujímavosti

605x

Robot – fenomén modernej doby

Slovo robot, ktorého počiatky siahajú do roku 1921 po prvýkrát použil český spisovateľ Karel Čapek vo svojom diele R U R, ktoré pripravoval aj na Slovensku v Trenčianskych Tepliciach. Pôvodne chcel použiť slovo labor (z lat. labor = práca), ale na radu svojho brata sa nakoniec priklonil k slovu robot (pravdepodobne od slovenského slova robota).

Keď už spomíname robotov, určite ste si najprv pomysleli na tých klasických s hlavou, trupom a končatinami. I keď je ich zostrojenie skutočne namáhavé, práve takéto kúsky by sa dali efektívne využiť pri záchranných akciách.

Aj napriek tomu, že každý vie robota chrakterizovať inak, vo všeobecnosti ho vníma ako stroj, ktorý je vybavený inteligentným zariadením, prostredníctvom ktorého na príkaz dokáže vykonávať pokyny. Jeden robot dokáže pracovať na výrobnej linke, druhý dokáže uchopiť do ruky nejaký predmet, prípadne potriasť rukou. Našťastie, zatiaľ ani jeden nedokáže robiť všetko plnohodnotné ako človek. Robotika je v súčasnosti veľmi vyspelá a v budúcnosti od nej môžeme očakávať ďalšie významné pokroky.

Do súťaže prišlo rekordných 353 kresieb od 176 autorov z celého sveta napr. z Austrálie, Brazílie, Číny, Indie, Iránu, Mexika, Ruska, Srbska a Ukrajiny.

Robot je aj témou 24. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu.

Vyhodnotenie súťaže a vernisáž výstavy najúspešnejších prác sa uskutoční v sobotu 1. júna o 15.00 hod v breznianskej synagóge.

Daniel Rakyta

Text k fotografiám:

Na fotografiách sú členovia odbornej poroty pri vyhodnotení prác 24. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru O Bomburovu šabľu, ktoré sa uskutočnilo v polovici mája v Mestskom dome kultúry v Brezne

Snímky: Daniel Rakyta