retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 10. júna 2019 • 06:40.58 • zaujímavosti

519x

Zájazd - Po stopách hrôz II. svetovej vojny a kultúrnych pamiatok Kľak – Ostrý Grúň – Banská Štiavnica

Sobota 08. jún 2019

Brezňania, členovia zo ZO č.2 SZPB v spolupráci s Klubom Martina Rázusa – Maroško sa aj tohto roku vybrali po stopách Druhej svetovej vojny a kultúrnych pamiatok. Zájazd sa uskutočnil s podporou primátora mesta Brezno Tomáša Abela, poskytnutím dotácie. Túto možnosť využilo 47 účastníkov.

Prvým cieľom účastníkov zájazdu bolo návšteva menších obcí Kľak a Ostrý Grúň na chodiacich sa na sever od Žarnovice - vysoko v horách pohoria Vtáčnik.

Najkrutejšou udalosťou v histórii oboch obcí bola Krvavá nedeľa 21. januára 1945, keď ich za pomoc partizánskym skupinám prepadli jednotky SS s proti - partizánskou jednotkou Edelweiss, v ktorej boli aj slovenskí ľudáci. V oboch obciach zavraždili 84 + 64 občanov a vypálili ich domy (132 + 128 domov). Bol to jeden z najbrutálnejších zločinov na Slovensku, ktorý majú zdokumentované v pamätných izbách a to nielen na fotografiách, ale aj videofilme.

Druhým cieľom, už príjemnejším, bol presun za poznávaním kultúry a pamiatok v starobylej Banskej Štiavnice. Prvá cesta viedla do novootvoreného Epicentra lásky – Banka lásky nachodiacej sa na začiatku Trojičného námestia. Múzeum je inšpirované príbehom ľúbostnej básne Andreja Sládkoviča – Marína. Práve v tejto budove Marína, prežila väčšinu svojho života. Jej matka rozbila veľkú lásku medzi dcérou Marínou a chudobným kňazom Andrejom Sládkovičom, v prospech bohatého pytača. Ohrdnutý básnik vyjadril svoje city v 291 strofách, čim sa stala najdlhšou ľúbostnou básňou sveta. Napísal ju v roku 1846.

Mohutný zrkadlový tunel je tu súčasne trezorom lásky, kde si môžu prítomní do schránok uložiť želania lásky k partnerovi, rodičom, priateľom... Unikátom je aj lásko-mer na ktorom si dvojice môžu zmerať silu svojej lásky.

Pekné slnečné počasie inšpirovalo k presunu a následnom výstupu na dominantu Banskej Štiavnice – Kalváriu. Pochádza z roku 1751 a pozostáva z troch kostolov, 19-tych kaplniek. Dielo jedinečnej zladenosti a krásy. Tridsať minútový výstup na vrchol priniesol ďalšiu odmenu - vyhliadky nielen na celé mesto Banská Štiavnica, ale aj Štiavnické vrchy s najvyšším - legendárnym Sitnom (1009 m n.m.)

Priebeh vydareného a zmysluplne prežitého zájazdu si je možné pozrieť na priloženej obrazovo – slovnej prezentácii.

Text: Milan Kováčik, predseda ZO č.2 SZPB v Brezne