retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 20. júna 2022 • 07:25.11 • zaujímavosti

280x

Ožíva evanjelický kostol vo Vaľkovni

Brezno 12. jún 2022

Neogotický kostol bol postavený v roku 1904. Vysvätený 21. augusta 1904. Jeho stavbu financoval šľachtický rod Coburgovcov, ktorý v tejto časti Horehronia vybudoval významné centrum železiarskeho priemyslu v strednej Európe.

Okrem vlastného podnikania im záležalo aj na duchovnom blahobyte svojich zamestnancov. Tento kostol postavili pre nemeckých prisťahovalcov, železiarskych majstrov a ich rodiny. Je to jediný evanjelický kostol v hornej časti Horehronia.

Bohoslužby tu slúžil aj Martin Rázus (MR), evanjelický farár a spisovateľ pôsobiaci v Brezne v rokoch 1930-37.

Od roku 2001 do roku 2019 (a odvtedy raz ročne) sa v ňom už Božie služby nekonali, slúžil len ako dom smútku. Pokiaľ ide o interiér, je od roku 1904 zachovalý, no vonkajšok hlodá zub času a dochádza k jeho degradácii. Nadšenci pre jeho záchranu, na čele so zborovým farárom Mgr. Radimom Pačmárom, PhD. z CZ ECAV Brezno začali v roku 2021 s pomocou finančných prostriedkov z rôznych projektov a v rámci svojich možností realizovať jeho opravu.

V nedeľu 12. júna 2022 sa v kostole prebúdzal nový kresťanský život. Schádzali sa tu evanjelickí veriaci z okresného mesta Brezna, ale aj z okolitých obcí. Forma a obsahový náboj služieb Božích, ktoré viedol mladý zborový farár Mgr. Radim Pačmár, PhD. v útulnom a harmonizujúcom prostredí kostola so solídnou akustikou, bol pre prítomných emotívny. Ich záver ešte umocnila starostka obce Šumiac PhDr. Jarmila Gordanová, ktorá po ich skončení zašla pred oltár s  kyticou kvetov a milými slovami poďakovala zborovému farárovi za jeho počin oživiť tento Boží chrám.

Veriaci sa už určite tešia na najbližšie služby Božie vo Vaľkovni, ktoré sa uskutočnia 31. júla 2022 o 14.00 hod.

Ožíva historický evanjelický kostol vo Valkovni

Text a foto: Milan Kováčik, za Klub MR - Maroško v Brezne