retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 11. augusta 2022 • 07:02.21 • zaujímavosti

452x

21. ročník Cykloturistického maratónu „Po stopách Martina Rázusa“

Brezno 06. august 2022

Tradičný Cykloturistický maratón Po stopách Martina Rázusa ( 18.10.1888 Vrbica - 8.8.1937 Brezno) má v posledných rokoch ďalší prívlastok - zvyšujúca sa rekordná účasť. Každoročne rastie počet cyklistov, odhodlaných zdolať 182 km okruh po trase, ktorá má slávnostný začiatok v jeho rodisku v Liptovskom Mikuláši, prechádza cez sedlo Čertovica (1232 m n.m.) do mesta najplodnejšieho životného pôsobenia Brezna, potom ďalej ku hrobu do Banskej Bystrice a cez druhý horský prechod Donovaly (960 m n.m.) sa vracia späť k jeho soche v Liptovskom Mikuláši.

Pokiaľ v minulom roku odštartovalo pri jeho rodnom dome, v miestnej časti Vrbica rekordných 140 účastníkov, tento rok sa na štarte zapísalo už 152 cyklistov. Pravdou je, že účasť podporilo aj pekné počasie. A využili to aj ďalší cyklisti, pridávajúci sa po trase.

Význam tohto myšlienkovo bohatého podujatia - vzdať hold - úctu odkazu života a diela tohto slovenského velikána, ktorý zomrel v Brezne už pred 85 rokmi - 8. augusta 1937 má teda aj športovú hodnotu. Priťahuje množstvo najmä mladých ľudí a vedie ich k pravidelnému športovaniu.

Prvá väčšia zastávka spojená so životom Martina Rázusa bola v meste Brezne, pri jeho pomníku v mestskom parku. Tu ich od 11. hodiny očakávali predstavitelia mesta, evanjelickej cirkvi, členovia Klubu Maroško a domáca verejnosť.

Najprv 152 oficiálnych cykloturistických maratóncov privítal domáci predseda Klubu Martina Rázusa – Maroško Milan Kováčik. Následne privítal aj organizátorov tohto skvelého podujatia - zástupcov Spolku Martina Rázusa z Liptovského Mikuláša:
- Mgr. Jaroslava Hrica, predsedu Spolku MR a riaditeľa múzea Janka Kráľa
- Mgr. Danielu Fiačanovú, podpredsedníčku Spolku MR
Mgr. Vladimíra Ferenčíka brata farára, jedného zo zakladateľov Spolku MR a člena výboru
- Zástupcu cyklistického klubu ŠK Leader Fox bike.

 Z mesta Brezna ich prišli privítať:
- Zástupca mestskej samosprávy - Ing. Ján Králik, viceprimátor mesta
- Zástupca cirkevného zboru ECAV - brat farár Radim Pačmár
- široká breznianska verejnosť

Vo svojom príhovore všetkých privítal viceprimátor mesta Ing. Ján Králik, ktorí zdôraznili význam pôsobenia kňaza, spisovateľa, národovca a politika Martina Rázusa počas jeho sedemročného pobytu, až do jeho smrti 8. augusta 1937 – nielen pre Brezno, ale aj celé Slovensko.

Prihovoril sa aj Mgr. Jaroslav Hric - predseda Spolku MR, ktorý vyzdvihol atmosféru dlhoročnej vzájomnej spolupráci a spolupatričnosti s mestom Brezno, nielen pri organizovaní tohto cykloturistického maratónu.

Po skončení slávnostnej časti sa všetci prítomní odobrali na evanjelickú faru, kde šikovné ženičky pripravili občerstvenie, na ktoré prispelo dotáciou vedenie mesta Brezna.

Okolo 12-tej sa rozozvučal z veže evanjelického kostola hlahol štyroch mohutných zvonov, ktorý oznamoval, že pelotón cyklistov a jeho sprievod pokračuje do Banskej Bystrice. Ďalším jeho cieľom bol evanjelický cintorín, ktorý sa stal miestom posledného odpočinku Martina Rázusa.

Po pietnom akte pri hrobe Martina Rázusa a tiež občerstvení sa pelotón znova rozbehol, tentokrát do druhej – tiež náročnej časti trate. Cez horský prechod Donovaly až do záveru, pri soche Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši. Pri rozlúčke sme im popriali šťastné kilometre a naďalej pekné počasie.

Priebeh jubilejného XXI. ročníka cykloturistického maratónu od jeho zastavenia sa v Brezne, po pietny akt pri hrobe Martina Rázusa v Banskej Bystrici je zdokumentovaný v obrazovej prezentácii.

Text: Milan Kováčik predseda Klubu MR - Maroško v Brezne
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči, CSc.