zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 03. októbra 2022 • 07:30.46 • zaujímavosti

592x

Spomienkové stretnutie rodiny a priateľov pri hrobe spisovateľa Ladislava Ťažkého

Už po 11 - ty krát sa malá dedinka na severnom úpätí pohoria Tríbeč stala miestom stretnutia rodiny a priateľov pri hrobe spisovateľa Ladislava Ťažkého (19.09.1924 Čierny Balog +20.01.2011 Bratislava), ktorý by sa toho roku bol dožil už 98 narodenín. Dedinka Starý Klíž je rodisko manželky Anny, s ktorou spisovateľ zdieľa aj miesto - hrob posledného odpočinku.

Už tradične, teda aj toho roku ich pozvali otec myšlienky stretávania sa, vydavateľ Peter Rašla a domáci hostiteľ Gabriel Rehák. Peknému počinu prialo aj počasie - babie leto.

Za rodinu spisovateľa sa spomienkového stretnutia zúčastnil iba syn Peter Ťažký s manželkou. Doteraz sa stretnutia zúčastňoval aj najstarší syn Ivan Ťažký, ktorý náhle zomrel začiatkom tohto roku 2022.

Medzi tohoročnú skromnejšiu cca 25 člennú skupinu hostí, patrili priatelia zo spolku slovenských spisovateľov a umelci – slovenský herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš, ktorý sa 14. júna toho roku dožil už 91. narodenín, prof. Jozef Leikert - vysokoškolský pedagóg, historik, spisovateľ, herečka Ida Rapaičová, známy dlhoročný rozhlasák a spisovateľ Fedor Mikovič a ďalšie osobnosti.

Z nášho Horehronia pozvanie prijali Brezňania doc. Milan Pivovarči a rodáci z Čierneho Balogu, Anna Kováčiková a Milan Kováčik.

Cestičky príchodzích sa stretli na pravé poludnie. Prvá Pietna spomienka sa uskutočnila pri hrobe významného slovenského prozaika, publicistu, dramatika Ladislava Ťažkého, aby sa mu opakovane poklonili a vzdali úctu a vďaku za život a dielo v ktorom zanechal 36 románov, noviel, divadelných hier, filmových scenárov, esejí..., z ktorých desať venoval svojmu rodisku Čierny Balog. Vo svojich prácach objal naše Slovensko a je právom označovaný za jednu najvýznamnejších osobností nášho národa.

Druhá spomienka na Maestra bola pred replikou jeho rodného domu, ktorý nielen vonkajšou podobou, ale aj zariadením a vnútorným vybavením sa stal atrakciou tejto dedinky. Nechýbali ani domáce maškrty, zapité pohárikom orechovice. Naviac v útulnej knižnici si návštevníci môžu zakúpiť jeho knihy a ďalšie suveníry. Medzi nimi nechýba ani kniha povestí z čiernobalockých hôr s názvom Jánošíkova slza. V knihe opísaný dojímavý príbeh inšpiroval turistov ku každoročnému výstupu na dominantu Čierneho Balogu - Klenovský Vepor (1338 m n.m.), na temene ktorého sa nachodí „studnička Jánošíková slza“, ktorá má zázračné účinky. Žiaľ tohoročný 14- ročník výstupu sa v poslednú augustovú sobotu nedokončil. Blížiaca sa búrka zavelila radšej na skorý zostup z Hromovej hory, ako Klenovský Vepor obrazne nazýva Ladislav Ťažký.

Po krátkom občerstvení a pochutení si na ľudových špecialitách sa celá skupina presunula do prírodného divadla, ktoré v minulom roku bolo pokrstené na „Divadlo Juraja Sarvaša“. Tu predviedli svoje umelecké, najmä recitátorské majstrovstvo Juraj Sarvaš a herečka Ida Rapaičová.

Juraj Sarvaš sa nedal ani tentoraz prosiť a medzi iným znova prítomných obšťastnil zarecitovaním najdlhšej ľúbostnej básne sveta Andrej Sládkovič - Marína. Ida Rapaičová prítomných prekvapila zarecitovaním slovanskej veľbásne Proglas od sv. Cyrila, v originálnej staroslovienčine.

Nasledovalo pozvanie na malú degustáciu vína do vinnej pivnice. Odkiaľ naladení a posilnení účastníci sa presunuli do koncertnej sály, kde v krátkom kultúrnom programe získala ovácie mladá talentovaná klaviristka.

Vonku sa už začalo stmievať, keď nadišiel čas rozlúčky. Ida Rapaičová ešte navrhla, aby sme sa spoločne v staroslovienčine pomodlili „Otče naš, iže esi na nebesích“. Spoločne sme opakovali jej predslov. Zo Starého Klíža sme sa rozchádzali s poďakovaním organizátorom za emotívny program a pohostenie - s vierou, že sa o rok znova stretneme.

Staroklížske "babie leto". Stretnutie spisovateľov a priaznivcov literatúry so spomienkou na Ladislava Ťažkého.

Veľký Klíž - miestna časť osada Starý Klíž 24. september 2022
Text: Milan Kováčik, predseda Klubu Martina Rázusa v Brezne
Foto: doc. Ing. Milan Pivovarči, CSc