zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 31. októbra 2022 • 07:30.33 • zaujímavosti

707x

ZAUJÍMAVÉ VYSTÚPENIE CLUBu POETICUM NÓVUM v Kúpeľoch Brusno

Všetko, čo sa stane, má nejaký význam...
..aj sklamanie a iná negatívna skúsenosť..

Že je tento citát pravdivý, sa určite na vlastnej koži presvedčil nejeden človek.

Takisto aj členovia regionálneho literárneho klubu v Brezne s názvom CLUB POETICOM NÓVUM, ktorého členovia sú aktívni ľudia – autori množstva kníh, básnici, spisovatelia. Ľudia, ktorí v rôznych celoslovenských literárnych súťažiach získali množstvo ocenení. Ľudia, ktorí organizujú pre obyvateľov mesta Brezna a obcí poetické večery, krsty kníh, poetické dopoludnia či popoludnia. Ľudia, ktorí svojou literárnou činnosťou, v spojení s hudbou už celé roky vystupujú s pestrými programami v sociálnych zariadeniach okresu. Ako inak-zadarmo.

Ich posledná negatívna skúsenosť súvisí s vynovenými Kúpele Brusno, ktoré na pozvanie tamojšieho kultúrneho referenta a teda aj vedenia kúpeľov, navštívili dňa 13. mája 2022. Boli pozvaní, aby kúpeľným hosťom spríjemnili letný piatkový podvečer hudbou, spevom a vlastnou poéziou.

S vedením zariadenia Kúpele Brusno sa dohodli, že za svoje vystúpenie dostanú sumu aspoň 20 eur. Na benzín, bolo povedané. Neskôr sa táto požiadavka zo strany vedenia kúpeľov zmenila na ponuku poskytnutia dopravy účinkujúcim a bol im ponúknutý mikrobus. Nič z toho sa však neskôr neuskutočnilo. V podvečer v dohodnutom termíne sa 6 členov literárneho klubu vlastnými dopravnými prostriedkami dostavilo na vystúpenie do hotela: Mgr. Eva Hančáková, Mgr. Danka Horská, MUDr. Lea Weberová, Mgr. Mária Pacerová, Mgr. Dagmar Mihoková a nevidomý spevák Milan Kvietok, ktorý si priniesol ešte aj vlastné varhany...

Všetci boli už na začiatku sklamaní, že sa neobjavil nikto z vedenia, kto by im pripravil priestor, kto by ich privítal a predstavil.

Priestory hotelovej recepcie, kde sa konalo vystúpenie, boli naozaj krásne - široké gauče a kreslá poskytli príjemné sedenie prítomným kúpeľným hosťom. Tí, ktorí počuli hudbu a spev, či recitovanie vlastnej poézie, sa len tak hrnuli na zaujímavý program. Zhromaždil sa tam naozaj veľký počet ľudí, ktorí v priebehu večera neraz vstali a potleskom odmeňovali účinkujúcich, o čom svedčia aj fotografie.

Členovia Clubu Poeticum Nóvum potom  hodinu a pol zabávali slovom, spevom, hudbou a prednesom vlastnej tvorby veľkú skupinu kúpeľných hostí, ktorí nešetrili nadšením a potleskom. V  polovici vystúpenia zrazu prestal fungovať aj mikrofón. Čo sa stalo? Došli baterky.

Škoda, že ani po ukončení programu sa vo vynovených priestoroch hotela nenašiel nikto, kto by členom CLUBu POETICUM NÓVUM na záver poďakoval. Neprišiel ani kultúrny referent, s ktorým sa vystúpenie dojednávalo, iba čašníčka s fľaškou minerálky a 4 pohármi. Vďaka aj za to!

Vystupujúci autori a speváci odchádzali z vystúpenia v Brusne sklamaní a mierne rozčarovaní, pri srdci ich však hrial pocit z úspešného vystúpenia. Je to veľa či málo? Na to si dajte odpoveď sami...asi platí to, že čím viac niekto má, tým menej je ochotný druhým niečo dať.

Žeby to bolo tým, lebo bol práve piatok trinásteho? Ktovie ? A že vraj poéziu nikto neakceptuje, že poézia nezaujíma ..Naozaj?

Poézia môže ľudí vzrušiť, otvoriť im oči, spojiť ich, vysloviť ich želanie.“ 
Konfucius, čínsky učiteľ, editor, filozof

za členov CLUBU POETICUM NÓVUM
Eva Hančáková