machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 28. februára 2012 • 18:28.36 • zdravie

3337x

Chrípka? Nedajte sa!

Chrípka vyčíňa najmä v zimnom období a začiatkom jari. Keďže príchod slnečných, teplých dní je zatiaľ v nedohľadne, našim čitateľom ponúkame pár rád, ako sa pred nákazou chrániť. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskobystrickom kraji evidoval začiatkom februára takmer sedemtisíc chorých na akútne respiračné ochorenia.

Chladné počasie, nedostatok vitamínov, menej svetla a odklon teplôt. To všetko sa podpisuje pod zníženú imunitu organizmu. Ochorenie ohrozuje najmä ľudí v aktívnom veku, tiež deti a dôchodcov.

Vyvážená strava

Pre posilnenie organizmu je alfou a omegou vyvážená strava. Denne sa odporúča konzumovať čerstvé ovocie, zeleninu, mliečne výrobky a celozrnné pečivo. Obzvlášť dôležité pre obranu organizmu sú minerálne látky, okrem iných zinok a selén. Tie nájdete v koreňovej zelenine, ovocí, v mäse, hubách, droždí, vo vajciach, rybách či cesnaku. Kvasená kapusta je malý zázrak v kuchyni.

V domácnostiach chýbajú bylinky

Preto mnohí ľudia v lekárňach nakupujú čajové zmesi. Je v nich obsiahnutá väčšia škála liečivých účinkov, v niektorých prípadoch sa však uprednostňuje použitie len jednej konkrétnej bylinky. Podľa Vladimíra Libiča, dlhoročného bylinkára, v prípade chrípkového ochorenia pomáha najmä podbeľ, materina dúška, pamajorán, prvosienka, zázvor (koreň), mäta (všetky druhy), šalvia, lipa, baza, skorocel, pľúcnik lekársky, pľuzgierka islandská, echinacea, jablčník, repík, chren, pór, cibuľa, cesnak, a predovšetkým vynikajúci včelí produkt – propolis a z neho vyrobená tinktúra. Nezabúdajte však, že aj liečivé rastliny majú svoju expiračnú dobu, je to približne od 1 do 2 rokov.

Dbajte na správne skladovanie bylín

Ak máte to šťastie a vo svojom okolí poznáte šikovného bylinkára, alebo bylinky dokonca zbierate sami,dbajte na ich správne skladovanie. Sušené rastliny by sa mali uskladňovať v papierových vrecúškach, aby boli chránené pred svetlom a zabránilo sa tak úniku prchavých liečivých látok (silice, mentol). Bylinky sa režú alebo strihajú zásadne tesne pred použitím, teda nikdy nie čerstvé.

Ďalšie tipy

Časté upozornenia starých mám nie sú na škodu. Hoci ste kedysi možno s nechuťou stáli pri umývadle a drhli svoje ruky, počas chrípkového obdobia sa vám to môže vyplatiť. Čerstvý vzduch a vyvetraná miestnosť sú tiež veľmi dôležité, rovnako ako správny pitný režim. Nezabudnite piť hlavne ovocné a zeleninové šťavy, tiež bylinkové čaje. Optimálne množstvo pre dospelú osobu sú aspoň tri litre tekutín denne. Buďte opatrní! Nadmerné pitie bylinkových čajov môže škodiť, závisí to však od veku (deti, starší seniori) a zdravotného stavu prijímateľa. Zvláštnou kategóriou sú tehotné ženy. Ak sa však aspoň približne dodrží dávkovanie, bylinky by nemali ublížiť.

(ak)
(pri tvorbe článku ďakujeme za pomoc Mgr. Vladimírovi Libičovi)