machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 02. apríla 2015 • 09:22.02 • informujeme

3008x

Nezľahčujte problém vašich ťažkých nôh

Chronické žilové ochorenie (CHŽO) je vážnym medicínskym i ekonomickým problémom nie len na Slovensku. Až 8 z 10 obyvateľov našej krajiny trpí týmto ochorením. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá a „lieči sa“ výživovými doplnkami či mastičkami.

Chronické žilové ochorenie je zápalové ochorenie, ktoré bez správnej liečby progreduje a zhoršuje sa. Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče. Pri nesprávnej liečbe počas ďalších rokov napreduje ochorenie výskytom kŕčových žíl, zmeny sfarbenia kože, poškodením kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny až do otvoreného vredu predkolenia.

CHŽO nie je teda zanedbateľná nepríjemnosť, či kozmetický problém. Vždy ide o chronické, zápalové, rozvíjajúce sa ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára!

Mnoho ľudí, najmä ženy, ktoré v práci dlho a často stoja či sedia však návštevu lekára bezdôvodne odkladajú. Pocit ťažkých nôh, kŕče či bolesti pripisujú náročnému zamestnaniu, veku a hmotnosti. Tieto príznaky sú však vždy prejavom chronického žilového ochorenia, ktoré si vyžaduje liečbu liekom už od jeho úplného začiatku. Liečba musí byť komplexná a celoživotná. Základom je zmena životosprávy, najmä úprava obezity, ovplyvnenie sedavého spôsobu života a nedostatku pohybu.

Odborníci pri liečbe CHŽO odporúčajú užívanie iba 7 perorálnych venofarmák podložených  klinickými štúdiami , ktoré dokazujú žiadaný účinok pri liečbe tohto ochorenia. Sú nimi:

- Escin, Rutín a rutozid, Extrakt z listov červeného viniča, Hesperidin s rocusom a kyselinou askorbovou, Kalcium dobesilát a Tribenosid.

Odborné odporúčania pre liečbu chronického žilového ochorenia upozorňujú aj na liek na lekársky predpis, ktorý obsahuje mikronizovaný diosmín s hesperidínom a jeho účinok je na rozdiel od výživových doplnkov, spoľahlivo klinicky vyskúšaný a overený podľa evidence base medicine (EBM) a je uvádzaný ako liek s najvyšším stupňom dôkazu. Jeho použitie pri liečbe CHŽO má podporu v slovenských ale aj medzinárodných odporúčaniach.  

Tento liekzvyšuje venózny tonus, zlepšuje lymfatickú drenáž a chráni makro a mikrocirkuláciu krvi. Pôsobí proti zápalovému procesu v chlopniach žíl, v stenách žíl a žilových kapilár počas chronického venózneho ochorenia. Mikronizovaný diosmín s hesperidínom je venoaktívny liek s komplexným mechanizmom účinku a pôsobí súčasne na tri dôležité oblasti liečby chronického žilového ochorenia: žilový systém, lymfatický systém a mikrocirkuláciu. Odborné odporúčania upozorňujú na potrebu definitívneho ošetrenia kŕčových žil a tiež zdôrazňuje riziká odkladania liečby.

Kompresívna terapia, pomocou sťahujúcich obväzov či pančúch síce čiastočne nahrádza nedostatočnosť svalovej pumpy v lýtkach, zrýchľuje prietok krvi, zmierňuje opuchy, pocit únavy, bolesti, obmedzuje rozšírenie kŕčových žíl a zabraňuje tvorbe vredu predkolenia, prítomné kŕčové žily je však potrebné ošetriť - skleroterapiou, mininvazívnou chirurgiou alebo klasickou chirurgiou. V opačnom prípade bude ochorenie napredovať - zvýraznením ťažkostí, narastajúcim počtom varixov alebo vznikom vredu predkolenia. Odďaľovanie definitívneho ošetrenia je zbytočným rizikom, ktorému je pacient vystavený. Riešenie komplikácií je časovo a ekonomicky náročnejšie. Ako vyplynulo z „Prvého slovenského ultrasonografického skríningu"

u vysokého percenta postihnutých je možné úspešné ošetrenie ultrasonograficky navigovanou penovou skleroterapiou. U pacientov, ktorí v minulosti potrebovali chirurgické riešenie, vieme dnes v 95% ošetriť postihnuté kmene endovenóznou jednodňovou chirurgiou a to výkonom bez rezu, bez celkovej alebo spinálnej anestézy. Pacient je okamžite po výkone mobilný a odchádza domov. Na druhý deň môže ísť do práce. Žiadna z hore uvedených operácií nie je bolestivá ani počas výkonu ani po výkone. Nie je teda žiadny racionálny dôvod riešenie odkladať a čakať na komplikácie.

Prevencia rozvoja chronického žilového ochorenia

Obmedzte dlhé státie a sedenie. Ak už musíte počas dňa dlho sedieť či stáť, robte si krátke prestávky, prejdite sa, či aspoň krúžte nohami v členkoch.

Hýbte sa. Venujte sa vhodným športom, pri ktorých sa rytmicky hýbe členkový kĺb v kombinácii so prácou svalov lýtka (turistika, beh, plávanie). Vyhnite sa nevhodným pohybovým aktivitám (zjazdové lyžovanie, futbal, tenis).

Udržiavajte si hmotnosť. Dbajte na vhodné zloženie stravy, mala by obsahovať dostatok vlákniny a menej nasýtených tukov. Dodržiavajte tiež pitný režim, predchádzajte tak zápche a obezite.

Noste voľné oblečenie. Tesné odevy, najmä korzety a úzke nohavice a sukne tlačia na žily a bránia žilovému návratu.

Nenoste obuv s vysokými opätkami, ani bez opätkov. Ideálna obuv je s nízkymi, 3 – 4 centimetrovými opätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu.

Sprchujte si nohy chladnou vodou. Teplo je absolútne nevhodné pri problémoch so žilami. Vyhýbajte sa saune, opaľovaniu i horúcim kúpeľom.

Dodržiavate pokyny lekára. Neberte vaše ťažké nohy na ľahkú váhu. Nie je to banalita a drobné zväčšené žilky nie sú iba kozmetický problém. Naučte sa, ktoré aktivity vaše ťažkosti zhoršujú a čo Vám naopak pomáha. Vhodná liečba a zmena životného štýlu Vám pomôže zabrániť rozvoju ochorenia.

Hnutie za zdravé nohy v slovenských mestách

Každý, kto chce vedieť, v akom stave sú žily jeho nôh alebo pociťuje prvé príznaky chronického žilového ochorenia, môže navštíviť mobilnú ambulanciu s logom Hnutie za zdravé nohy. Počas roadšou, odborníci vybavení vyšetrovacími prístrojmi ponúknu účastníkom akcie poradenstvo, pomoc a odporúčania týkajúce sa liečby. Viac informácií a presný plán tour nájdete na www.opuchnutenohy.sk.

Road show Hnutie za zdrave nohy aj na FB

Nezľahčujte problém vašich ťažkých nôh a poraďte sa s lekárom o správnej liečbe!

Autobus – mobilná ambulancia, príde za ľuďmi do 46 miest po celom Slovensku. 5 lekárskych odborných spoločnosti v nej bude zadarmo vyšetrovať ľudí a konzultovať ich zdravotný stav. Okrem ambulancie bude k dispozícii po prvý raz aj nadrozmerná veľká edukačná nafukovacia žila, ktorá poskytne záujemcom množstvo informácií o tomto zákernom ochorení.

Autobus s pojazdnou vybavenou ambulanciou s lekármi bude parkovať aj v našom meste Brezno a to 30. 4. 2015.