Nedeľa, 31. júla 2011 • 17:49.14 • informujeme
4608x
V posledný júlové popoludnie sa v Lome nad Rimavicou, časti Poľanská konalo odhalenie pamätníka obetiam leteckej havárie vojenského lietadla D-47.
Letecká katastrofa sa v tejto lokalite stala 3. júla 1956. O život vtedy prišlo 21 dôstojníkov československej armády. Na pietnej spomienke spojenej s poľnou svätou omšou, ktorú zorganizovali Obec Lom nad Rimavicou, Ministerstvo obrany SR a Klub nadšencov histórie vrchov, sa napriek daždivému počasiu zúčastnilo asi tristo ľudí, medzi ktorými boli aj niektorí pozostalí po obetiach.
Medzi oficiálnymi hosťami boli predstavitelia slovenskej aj českej armády, ministerstva obrany, starostovia okolitých obcí a primátor Brezna. Hlavným celebrantom svätej omše bol dekan veliteľstva vzdušných síl vo Zvolene plk. ThLic. Marko Trochan, koncelebrantami miestny farár Mgr. Peter Krajč a miestny rodák páter Jozef Amrich zo Spoločnosti Ježišovej na Slovensku. Po svätej omši za sprievodu vojenskej dychovej hudby z Banskej Bystrice bolo kladenie vencov k pamätníku a prelet troch helikoptér z Vojenskej leteckej základne v Prešove, ktoré symbolický preleteli práve tým smerom ako v osudný deň letelo havarované lietadlo. K prítomným sa prihovoril poslanec NR SR Ing. Dušan Švantner, vedúci Služobného úradu Ministerstva obrany SR JUDr. Peter Plučinský a starosta obce Lom nad Rimavicou Vladimír Vetrák.
Sprievodné slovo na pietnej spomienke vykonával kronikár obce Mgr. Ľudovít Kubiš, ktorý v mene organizátorov poďakoval najmä Jánovi Vetrákovi za vyhotovenie dreveného kríža zo smrekového dreva, Ivanovi Nomilnerovi za zabezpečenie kamenného žulového pamätníka a mramorovej tabule s menami obetí. Na udalosti spred 55 rokov spomínali aj viacerí rodinní príslušníci vojakov.
Dnes 71-ročný Miloš Kodyš z Bratislavy, ktorý prišiel na odhalenie pamätníka spolu s dvoma mladšími bratmi mal vtedy 16 rokov a v havarovanom lietadle sedel jeho ešte ani nie päťdesiatročný otec. Na pohrebe v Pardubiciach pozostalí tu videli už len cínové rakvy. Pietnej spomienky sa zúčastnila aj vdova po kapitánovi lietadla Viera Hillmanová so synom a vnučkou. Mladá vdova mala vtedy len niekoľkomesačného syna, ktorý neskôr dlhé roky pátral po otcovej smrti, žiaľ márne. Pamätné miesto pri prameni Ipľa bude možno verejnosti a historikom pripomínať, že je ešte veľa neznámeho z minulosti o čom netušia.
Text a foto: Daniel Rakyta