machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 28. marca 2011 • 15:41.12 • šport

2466x

Golf hrajú už aj žiaci prvého stupňa

Lyžiarska sezóna končí a areál ožije hráčmi golfu. Je to už deviata golfová sezóna na Gray Bear a najvýznamnejším tohtoročným podujatím bude druhé kolo ženskej európskej túry Ladies European Tour (LET), ktoré sa uskutoční o dva mesiace. Zorganizovať také významné svetové podujatie nie je maličkosť a my budeme pri jeho prípravách.

Vo svete je golf športom širokých más a aj snahy Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) smerujú k naplneniu tohto zámeru. Aj Golfový klub Tále vytvára podmienky, aby to tak bolo a vďaka tomu sa majú možnosť oboznámiť s týmto športom už deti Základnej školy na Pionierskej 2 v Brezne už od prvého stupňa. Pred štyrmi rokmi tu založili krúžok golfu. Deti z tohto krúžku v mimosezónnom období dvakrát do týždňa prichádzajú na golfový simulátor do areálu súkromných stredných škôl ŽP. Tam sme ich zastihli a vedúcu golfového krúžku, Mgr. Danielu Jorčíkovú, sme požiadali o rozhovor:

Vy ste telom i dušou lyžiarka. Čím vás oslovil golf? Tak to je zásluha predovšetkým môjho manžela. On začal hrať golf a postupne som sa pridala nielen ja, ale aj naše deti. Keďže ja som lyžovala, potom trénovala lyžovanie, nikdy sme nemali príležitosť byť všetci spolu. Golf nám to umožnil a som veľmi rada, keď sa nám niekoľkokrát v roku podarí, že vďaka golfu prežijeme všetci štyria spoločný deň.

Učíte na Pionierskej 2, čo vysvetľuje, prečo je golfový krúžok v tejto škole. Čo vás viedlo k jeho založeniu? Ja som si golf veľmi obľúbila a mrzelo ma, že panuje názor, že ide o snobský šport, na druhej strane len pre starších ľudí a dokonca, že to ani nie je žiadny šport. Presvedčila som sa, že to nie je pravda a preto som sa rozhodla priblížiť golf deťom. Výhodou bolo, že do našej školy chodí viac detí, ktorých rodičia golf už hrajú a tak určité zázemie tam bolo.

Aj napriek tomu, ide o šport finančne náročný. Aké sú podmienky, ktoré musia deti splniť, aby mohli navštevovať golfový krúžok? Krúžok funguje v rámci vzdelávacích preukazov. Deti nepotrebujú nič. Dokonca toto je šport, ktorý nevyžaduje ani zvláštnu fyzickú zdatnosť. V škole máme vytvorené podmienky, SKGA nám dala odpalisko, palice, máme loptičky. S malými deťmi začíname len hravou formou v telocvični a tam využívame svojpomocne vyrobené pomôcky. Máme silnú podporu Golfového klubu Tále, ktorý nám vytvára veľmi dobré podmienky. Máme možnosť trénovať na simulátoroch, v golfovej sezóne na golfovom ihrisku na Táľoch môžeme chodiť na driving, chipping, deti majú zadarmo loptičky a v rámci krúžku je aj vstup na ihrisko bezplatný. Ak chcú ísť na ihrisko samy, za hru platia symbolické jedno euro, aj to len kvôli evidencii.

Ako hodnotíte štvorročnú činnosť krúžku? Za ten čas sa v krúžku vystriedalo okolo päťdesiat detí. Mrzí ma, že keď odídu zo školy, podmienky už nemajú, a tak máloktoré sa tomu venuje aj naďalej. Mám niekoľko žiakov, ktorí už navštevujú krúžok tretí rok, oslovilo ich to. Hoci nehrajú golf súťažne, napĺňa ich.

Golfu, považovanému donedávna za nedostupný šport, dnes mnohí aj u nás pripisujú prívlastok výnimočný. Prečo? Asi preto, že je to hra, ktorú môžu hrať všetci, starí aj mladí, vrátane detí. Nezáleží na veku, fyzickej kondícii, ani na temperamente. Je to šport, ktorý rozvíja všeobecné fyzické schopnosti, núti sústrediť sa na hru, učí rešpektovať svojho súpera, rozvíja korektnosť, taktnosť a toleranciu. Umocňuje to fakt, že golf je rodinný šport, ktorý je ideálnym prostriedkom na upevňovanie vzťahov medzi rodičmi a deťmi.

Čo ešte môže dieťa získať, ak začne hrať golf? Nie nadarmo sa hovorí, že golf je šport džentlmenov. Deti sa učia základným pravidlám, z ktorých jedným je zdvorilá komunikácia a rešpekt k spoluhráčovi. Vedieme ich k tomu, že sa musia každému na ihrisku pozdraviť, učíme ich slušnému vystupovaniu. Golfová etiketa nepripúšťa, aby hráči prichádzali na golf v rifliach. Učíme ich ohľaduplnosti, čestnosti, musia byť presní a dochvíľni. Mali sme v krúžku dvoch chlapcov, ktorí sa radi predvádzali a boli s nimi problémy v škole. Vďaka golfu, kde sa museli prispôsobiť, sa z nich stali slušní žiaci. Golf vedie k ovládaniu emócií ,ku koncentrácii, vytrvalosti, otvorenosti, aj k láskavosti či vľúdnosti. No a nesporne pozitívnym prínosom je pobyt v krásnej prírode na čerstvom vzduchu.

Možnosť navštevovať golfový krúžok je iste lákavá aj pre deti iných základných škôl v okolí. Majú u vás šance? Samozrejme, podmienkou je však, aby priniesli vzdelávací preukaz.

Myslíte si, že sme na dobrej ceste urobiť z golfu masový šport? Záleží to od počtu ihrísk. V Čechách je golf rozšírený omnoho viac ako na Slovensku. U nás pribúdajú golfové ihriská, ale viac na západnom Slovensku. Verím však, že masovosť sa rozšíri postupne aj na Slovensku. Neviem síce či za jeden alebo desať rokov, ale určite áno.

Prečo navštevuješ krúžok golfu?

Ema SUROVÁ

Golf hrám už od piatich rokov. Baví ma to. Ocko ma zobral na golfové ihrisko a páčilo sa mi ako všetci triafali loptičky. Ja som ich povzbudzovala a obdivovala, akí sú dobrí. Golf som si obľúbila, ale mám rada aj lyžovanie, ktorému sa tiež venujem.

Matej ĎURINĎÁK

Nie je to jediný šport, ktorému sa venujem. V škole si rád zahrám futbal, ale aj golf ma baví. Keď som bol menší, lákali ma golfové autíčka. Teraz vnímam skôr prostredie, v ktorom sa golf hrá a hru ako takú.

Lenka BROZMANOVÁ

V deviatej triede ma oslovili spolužiaci, ktorí začali chodiť na golf. Upútalo ma to, a tak som sa dala nahovoriť a zistila som, že to nie je také jednoduché. Pri tomto športe treba hlavne rozmýšľať. Baví ma viac ako iné športy. Keď hráte golf, nikdy neviete, kde skončíte. Všetko závisí aj od momentálnej psychiky a príjemný na tom je pobyt v krásnej prírode. Chcem študovať manažment, ale možno sa uberiem aj smerom profesionálneho golfu.

Autor: Mgr. O. Kleinová