Správy

Nedeľa, 31. júla 2011 • 16:34.17 • šport

6029x

Na vrchoch hukotali malotraktory

V Lome nad Rimavicou sa 30. júla uskutočnil 9. ročník Majstrovstiev Slovenska v pretekoch malotraktorov.

Podujatie, ktoré zorganizovala obec v spolupráci s tamojším Klubom malotraktoristov slávnostne otvoril starosta obce Vladimír Vetrák s poslancom NR SR Ing. Dušanom Švantnerom za prítomnosti podpredsedu BBSK Pavla Belku.

Preteky sa konali za obcou vedľa lesného porastu v lokalite Roveň. Vplyvom častého daždivého počasia trať bola značne zablatená a mnohí pretekári mali aj poruchy na svojich strojoch, ktoré sa im našťastie podarilo opraviť v časovom limite. Pretekári ovládali svoje „tátoše“ naozaj bezchybne, a tak nedošlo k žiadnemu zraneniu návštevníkov. Na zostrojenie malotraktora sa používajú všelijaké súčiastky, napríklad motor z trabanta, či podvozok zo škodovky. Najdôležitejšie však je, aby takýto stroj bol funkčný a pomohol svojmu gazdovi pri práci.

Ako na pretekoch Formuly 1 ani tu nechýbal meraný tréning, tiež rozprava s pretekarmi.Tak ako vlani benzínové a naftové motory zlúčili do jednej súťažnej kategórie a súťažilo sa vo dvoch disciplínach (rýchlostnej a v jazde zručnosti). Polovicu súťažiacich tvorili pretekári z Hriňovej, ktorí mali benzínové motory. Najstarším pretekárom bol Slavoj Hruška z Oždian (58 rokov) a najmladším účastníkom Ondrej Porubský z Vrchslatiny (8 rokov), ktorý nesúťažne absolvoval skrátenú trať na motore z motorovej píly.

Riaditeľom pretekov bol Marián Úradník a hlavným rozhodcom Vojtech Kovařik. Na štart sa postavilo11 pretekárov, z ktorých jeden Hriňovčan pre poruchu stroja preteky vzdal.

Celkové poradie: 1. Jozef Michálik (Hriňová), 0:05:02, 2. Miroslav Krahulec (Hriňová – Pivnička), 0:05:09, 3. Martin Uhrin (Hriňová), 0:05:14, 4. Jaroslav Strigáč (Hriňová – Pivnička), 0:05:36, 5. Michal Zošiak (Hriňová – Pivnička), 0:05:53, 6. Martin Stieranka (Brezno – Zadné Hálny), 0:06:37, 7. Anton Válovčan (Sihla), 0:06:54, 8. Marek Gonda (Piešť I I.), 0:07:39, 9. Slavoj Hruška (Ožďany), 0:07:41, 10. Michal Kubaliak (Lom nad Rimavicou, 0:07:45., ktorý získal aj cenu za najkrajší traktor.

Farmár Jozef Michálik sa majstrom Slovenska v pretekoch malotraktorov stal už štvrtýkrát. Novinkou podujatia bola nesúťažná silová disciplína, v ktorej skupina chlapcov a mužov sa snažila pomocou popruhov pretiahnuť traktor na svoju stranu. Táto disciplína mala mimoriadny divácky úspech a mnohí si ju nakrútili na video. Na pretekoch vládne vždy dobrá nálada a nebolo to inak ani toho roku. Diváci obdivovali po domácky vyrobené stroje, pretekári na trati urputne bojovali a v zákulisí sa veselili. Všetci sa tešia na jubilejný 10. ročník pretekov, ktorí sa uskutoční v tejto vrchárskej obcí v budúcom roku.

Text a foto: Daniel Rakyta