retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 06. apríla 2015 • 08:08.56 • turistika

4774x

Slavošovský tunel, Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jar, leto, jeseň, zima – tak nasledujú po sebe ročné obdobia, ktoré spolu tvoria obdobie jedného roka. Atmosféru týchto ročných období sme zažili my- breznianski turisti, v jeden jediný deň - na Veľký piatok 3. apríla pri „púti“ za vytýčeným cieľom.

Ráno, keď sme odchádzali z Brezna, sa už tretí deň „čerti ženili“ – snehová chumelica (prvý deň napadlo do 20 cm snehu) pripomínala čas vianočný a nie veľkonočný. Mnohí z nás nahlas uvažovali, či príbytky zdobiť vianočným stromčekom alebo vajíčkami (odporúčanie znelo – stromček s guľami a vajíčkami). Keď sa autobus prehupol na Muránsku stranu, neverili sme vlastným očiam – v záhradách rozkvitnutý zlatý dážď, zelené lúky, slniečko a modrá obloha. Tešili sme sa krásnemu počasiu. Vystúpili sme v Magnezitovciach, odkiaľ naše kroky viedli lesnou cestou a lúkami ku Koprášskemu tunelu, viaduktu a Slavošovskému tunelu. Tunely i viadukt boli súčasťou tzv. gemerských spojok (gemerské spojky boli komplexom železničných tratí, ktoré mali nahradiť staré železničné spojenia prerušené núteným odstúpením veľkej časti Slovenska Maďarsku pred druhou svetovou vojnou). Po vojne a navrátení území Slovensku neboli už dostavané a vlaky po nich nikdy neprešli. Dnes sú cennými technickými pamiatkami, ktoré sme si po 5 rokoch chceli znovu prehliadnuť.

Cez Koprášsky tunel (245m) sme prešli k viaduktu – 120 m dlhý, ktorý svojím vzhľadom pripomína nám známy Chmarošský viadukt pri Telgárte. Je z neho pekný výhľad do okolia - pofotíme ho zo všetkých strán a vraciame sa späť už po rozbahnenom teréne – deti sú od bahna až po kolená a Ivko vyskúša aj jeho mäkkosť a priľnavosť.

A už prichádzame ku vstupnému portálu Slavošovského tunela (dĺžka 2400m) – popri portále padajú vody potoka a tvoria peknú scénu na fotografiu. Kráčame so zapnutými baterkami a tešíme sa, keď v strede tunela zhasneme svetlá a predvedieme deťom, čo to je tma tmúca. Miestami sa nachádzajú vápencové „ihličky“, ktoré tvoria výzdobu niektorých výklenkov.

Keď sa dopracujeme ku Slavošovskému portálu – východu, sme ohúrení. Za obdobie 5 rokov, kedy sme tu boli naposledy, sa tu vybudoval krásny oddychový areál – drevené hojdačky, vlak s rušňom, prístrešky, všetko zapadá do okolitej prírody. Je nám ľúto (najmä deťom), že sa nemôžeme dlho zdržať, ale čaká nás ešte návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyne.

Po príchode na parkovisko sa z letnej nálady dostávame znova do zimnej atmosféry – víta nás množstvo snehu, snehuliak a stromové vývraty. Prehliadneme si krásnu aragonitovú výzdobu jaskyne, nakúpime suveníry, spoločné foto na pamiatku a už sa plní zážitkov vraciame domov.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Slavošovský tunel, Ochtinská aragonitová jaskyňa
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno