retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 02. júna 2015 • 16:15.08 • turistika

2467x

Cesta rozprávkovým lesom

Rozžiarené detské očká, radosť, smiech – 35. Ročník Cesty rozprávkovým lesom.

Tak by sa dal stručne zhodnotiť 35. ročníka Cesty rozprávkovým lesom, ktorej hlavným organizátorom je OZ KST TOMO Brezno. Celé týždne štáb ľudí, ktorým záleží na tom, aby sa ich akcia vydarila, pracoval na realizácii tohto ročníka. Vymyslieť a realizovať akciu k MDD tak, aby deti zaujala a zároveň dostať detičky, ich rodičov a starých rodičov na krásny výlet do prírody a tak aj spoznať okolie mesta Brezna - to je hlavný cieľ tohto podujatia.

Najťažšia úloha je každý rok rovnaká - zabezpečiť vyhovujúce počasie – celý máj bol viac ako upršaný, ešte v stredu poriadne polialo. Dni mesta, ktoré sa konali od štvrtku do soboty, zaznamenali teplé a slnečné počasie, tak sme verili, že aj nám vyjde.

V sobotu 23. mája ranný dážď spôsobil, že turisti šli najskôr pripraviť materiál na jednotlivé stanoviská. Keď vykuklo slniečko, hneď sme sa vybrali na trasu prešli ju celú, aby sme odpratali polámané konáre, vyčistili chodníky a rozhodli, kde bude potrebné prekosiť prebujnelú zeleň. Milým prekvapením pre nás bolo, keď sme vyšli na Geľbu a stál tam nový, krásny drevený prístrešok. Celé priestranstvo bolo vysušené a vysypané štrkom, za čo zrejme vďačíme Lesom mesta Brezna.

Nasledujúcu sobotu 30. mája skupinka turistov prešla znova trasu od začiatku CRL – založili sme vstupný banner, označkovali celý chodník, ako aj jednotlivé stanoviská. Bolo fajn, že Janko Zemko aj s Mirom Majerom cez týždeň pokosili stanoviská, kade trasa vedie. Veru nám to zabralo temer celý deň – bolo 15,00 hod. keď sme zišli do mesta, a to nás čakala ešte milá povinnosť ísť večer povzbudiť odmenených športovcov (medzi nimi aj nášho Ivka Šajgala).

Nedeľa 1. júna – v noci nás zobudil klepot dážďových kvapiek. Veru sme mnohí vstávali s obavami a vzývali v duchu našich kamarátov v „turistickom nebi“, aby s tým počasím niečo urobili. Zrejme si vstúpili do svedomia, lebo nám celý deň svietilo z modrej oblohy veselé slniečko.

Ráno o 6,00 hod sa začala práca organizačného štábu – vyviesť všetky stanoviská, balíčky a ľudí na trasu rozprávkového lesa- tu bola neoceniteľná pomoc ľudí z MŠK, LMB, p. Kubaliaka.

Každý rok máme snahu poskytnúť detičkám nové zážitky, tento rok sme chceli, aby všetko dopadlo na jednotku, veď to bol 35. ročník.

S čím všetkým sa deti stretli:

Vstup – veselý klaun, Fiona so Shrekom a malá sladká pozornosť na úvod, stanovisko vodníka (zdatnosť pri lovení rybičiek), chalúpka a beh vo vreciach, maľovanie na tvár s Maťkom a ovečkami, s Minnie si vyskúšali šikovnosť pri skladaní puzzlí, alebo sa len tak pohrali s kocočkami (tí menší sa mohli pohojdať na hojdačke-slimákovi), ujovia z Lions klubu ich povozili na poníkoch, detská šmýkačka s vtákom a lesnými bytosťami, šašovia s červenou čiapočkou - prelez cez tunel a cukrík za odmenu, triafanie vajíčok na stanovisku pod lesom s lesným škriatkom a Gargamelom a už nasledovali „ostrostrelci“ z airosftového klubu. Cestou ich vítal lesný škriatok, ktorý ich lákal do svojho rozprávkového lesa. U zbojníkov za dobre zabitý klinec dostali zlatý dukát, vyskúšali si zdatnosť s rytiermi z Berezunu. Tri prasiatka a vlk strážili hlavy levov, ktorým sa detičky triafali do papule. Potom im prasiatka zaspievali svoju veselú pesničku a už vyšli k záveru lesa – povozenie na lanovke, nakresliť najkrajšie zážitky za pomoci Pipi dlhej pančuchy, včielky Máji, lienky či víly. „Ušaté tety“ zo stanu „ hostinec v lesíčku“ im na záver odovzdali tašku so sladkosťami a džúsikmi, špekáčik na opečenie a kofolu od smädu. Pri dvoch ohniskách ich čakali ujovia s pripravenými ražňami a už sa opekalo.

Taký bol 35. Ročník Cesty rozprávkovým lesom. Viac ako 400 detičiek, okolo 900 dospelých, najmladší účastník mal 3 mesiace, množstvo detičiek do jedného roka, ale aj deti predškolského veku a školáci.

Dnes už môžeme povedať, že 35. ročník patril k z najúspešnejších nielen podľa počtu zúčastnených detí a ich sprievodu, ale aj podľa hodnotenia rodičov i detí.

Krásny deň, ktorý stál za to najmä vďaka obetavým členom OZ Klubu slovenských turistov TOMO Brezno, ich priateľov a sympatizantov, pochopeniu a pomoci MŠK Brezno, Lesov mesta Brezna, Lions klubu, klubu Berezun, airsoftového klubu a všetkých sponzorov, ktorí prispeli k úspešnému priebehu tejto akcie. Spokojné a šťastné úsmevy detičiek nech sú im najväčšou odmenou za ich pomoc. V ich mene všetkým ĎAKUJEME.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Cesta rozprávkovým lesom
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno

Pár fotografií nájdete aj v albume na našej FB stránke