retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 16. februára 2016 • 09:10.23 • turistika

2608x

Bystrianska jaskyňa

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú...

Tohtoročná zima sa zatiaľ veľmi nepredviedla v bielom šate – tak aj uplynulý týždeň temer denne pršalo, všade blato, stojace mláky. Inak nebolo ani v sobotu 13. februára, kedy sme mali naplánovaný prechod Brezno- Bystrá jaskyňa, ktorý poriadame na počesť oslobodenia mesta Brezna.

Ráno výdatný dážď, tak predsedníčka klubu rozhodla, že nie je žiadúce, aby po túre ostali všetci v posteliach s prechladnutím – takže sme sa na obed na dvoch autách vyviezli na parkovisko pod jaskyňou. Keďže ešte máme čas do vstupu do jaskyne, ideme si prehliadnuť bývalý pioniersky tábor – dnes už len zhorenisko po chatkách, bazén plný odpadu. Skoro by človek neveril, že sa nachádza v národnom parku.

Potom už kráčame za sprievodkyňou chodbami jaskyne – vždy znova obdivujeme, čo všetko príroda dokáže vytvoriť vo svojom podzemí. Opatrne prechádzame, aby sme nezobudili spiace netopiere- žije ich tu 13 druhov, najviac maličký podkovár. V kvapľovej výzdobe hľadáme podoby zvierat – korytnačka, krokodíl, slonie uši, či trpaslíci, ba aj stopa snežného yetiho. Pozorne počúvame výklad pani sprievodkyne – Samko má občas doplňujúce otázky, vyskúšal si aj pohľad na jaskyňu s 3D okuliarmi. Luigi si rozširuje obzor – dozvedá sa, že steny tvorí Gutensteinský vápenec. Postupne prechádzame do najväčšieho dómu, kde je umiestnená pamätná tabuľa, venovaná pamiatke partizána G. Krupu, ktorého zastrelili počas oslobodzovania Bystrej. Tu položíme kyticu na znak, že nezabúdame a Samko začne spievať hymnu, postupne sa k nemu pridáme aj ostatní. Mimoriadny zážitok... poďakujeme za ochotu a sprievodné slovo a pomaly odchádzame. Cestou sa ešte zastavíme na Pohanskom – potvrdzujeme si správnosť ranného rozhodnutia neísť touto trasou – na zemi je tenká pokrývka snehu a pod ňou voda a blato. Ale guľovať sa dá...

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Bystrianska jaskyňa
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno