retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 23. mája 2011 • 17:12.51 • turistika

2929x

Turisti na „Čipkárskom“

Už pri príprave plánu na I. polrok si breznianski turisti naplánovali na 21. mája Brusno – Čipkárskô, a to z niekoľkých dôvodov:
Chceli najmä pozdraviť a podporiť svojich kamarátov- turistov z klubu Ondrobrus, tiež si pozrieť i túto zaujímavú súťaž vo varení čipkárskeho, ktorú Brusňania poriadajú už od roku 1999 a napokon využiť príležitosť navštíviť brusnianske kúpele. Tento zámer sa im podarilo do bodky splniť.

Asi 20 turistov sa po vystúpení z vlaku vybralo na miesto súťaže. Pristavili sa najmä pri súťažiacich, ktorí už chystali všetko potrebné pre varenie čipkárskeho – polievka z mäsa, zeleniny, zemiakov a trhancov. Raritou a podmienkou účasti v súťaži je, že polievka sa musí variť v mašine – špeciálne skonštruovanej nádobe (kovový hrniec v strede s komínom, do ktorého sa hádže palivo a okolo neho sa varí pripravované jedlo).

Kým súťažiaci varili, turisti v krásnom slnečnom počasí navštívili kúpele. Tu si užívali ticho a krásu prírodného parku, nabrali si z prameňa brusnianku a vrátili sa späť na miesto súťaže. Tí menší využili rôzne atrakcie (nafukovacie šmýkačky, trampolíny, balóny), starší okoštovali čipkárskô, prezreli si predajnú výtvarnú výstavu v dome remesiel. Všetci si skrátka prišli na svoje, najmladší Samko aj najstarší Maťko.

Čierne mraky a blesky, križujúce oblohu im zbystrili krok pri odchode na stanicu. Vo vlaku potom spokojní hodnotili úspešný deň.

Na budúcu sobotu plánujú prípravu CRL (Cesta rozprávkovým lesom)
Cesta rozprávkovým lesom sa bude konať
29. mája (nedeľa) a všetkých na ňu pozývame.
(bližšie informácie na www.stredoslovaci.sk
alebo u p. Slavkovskej, tlf.č. 6113327, 0908 646311.

Autor: JUDr. Elena Kollárová