machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 26. marca 2012 • 10:00.31 • zaujímavosti

4438x

Svetový deň poézie - prezentácia života a diela básnika Andreja Sládkoviča

Svetový deň poézie sa rozhodla osláviť aj Miestna organizácia Matice Slovenskej v Heľpe. Predsedníčka organizácie Bc. Mária Fedorová zorganizovala vo štvrtok 22 marca spomienkové stretnutie z príležitosti 140 výročia úmrtia Andreja Sládkoviča * 30.03.1820 Krupina + 20.04.1872 Radvaň.

S referátom o jeho živote a s ukážkami z jeho tvorby vystúpila učiteľka na dôchodku pani Božena Tesárová zo Zvolena. Pani Tesárová má k Horehroniu osobitný vzťah. V produktívnom veku tu učila ako slovenčinárka na viacerých školách. Časť života prežila aj v obci Závadka, kde manžel pôsobil ako obvodný lekár. Má tu mnoho známych, rada sa sem vracia a naviac je známa svojím vzťahom k literárnym osobnostiam Slovenska.

Myslím si, že aj to malo vplyv, že ju v priestoroch knižnice na Heľpe čakalo cca 30 účastníkov, naladených na rovnakú vlnovú dlžku.

Život a dielo Andreja Sládkoviča netreba verejnosti osobitne predstavovať. Zdá sa, že všetci zaľúbení a nielen v máji - mesiaci lásky hľadajú vhodné slová na vyjadrenie svojho citu v jeho básnickej zbierke – Marína / 1846 /. Mužnosť a čestnosť slovenského junáka je zasa zveršovaná v piatych spevoch lyricko – epickej básni Detvan /1853 / ...

Ako súčasnosť hodnotí jeho tvorbu?
1/ Všetky jeho básne majú silný vlastenecký náboj. Básňami chcel spoločensky účinkovať, posilňovať vlastenecké podvedomie - sú inšpiráciou aj pre dnešok.
2/ Ešte za jeho života, v roku 1861 mu vyšiel súbor jeho poézie pod názvom Spisy básnické, ktorý mu vyniesol povesť „ prvého básnika Slovenska “.
3/ Básnická zbierka Marína - , ktorej inšpiračným podnetom bol osobný zážitok, ako aj poznanie života, veľkosti lásky a krásy - nielen svojej devy, ale aj rodiska – Slovenska, je najvydávanejšia básnická skladba na Slovensku.

Jeho verše, v ktorých sa najčastejšie opakujú slová - srdce, láska, otčina, vlastenectvo... , sú tak všeobecne známe, že pri ukážkach z jeho tvorby, sa prítomní pridávali k pani Tesárovej a recitovali s ňou.

Po emotívnom duševnom povzbudený nám matičiarky z Heľpy pripravili fajné koláče, aby si na svoje prišlo aj telo fyzické.

Text a foto Ing. Milan Kováčik

Andrej Sládkovič

Vrcholmi jeho básnického diela i štúrovskej poézie sú skladby:

1846 Marína
1853 Detvan 5 spevov - Martin, Družina, Slatinský jarmok, Vohľady a Lapačka

Príležitostné básne:

1848 Zaspievam pieseň o slobodnej vlasti
1848 Nehaňte ľud môj
1861 Svätomartiniáda
1863 Pamiatka na deň 4. augusta (zakladanie Matice slovenskej)
1864 Lipa cyrilo-metodejská (pamiatka slovanských vierozvestcov)
1863 Hojže, Bože, jak to bolí, keď sa junač roztratí
1866 Gróf Mikuláš Šubić Zrínsky na Sihoti