machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 14. júla 2016 • 14:18.08 • zaujímavosti

3487x

Pred šesťdesiatimi rokmi pri Lome nad Rimavicou havarovalo lietadlo

V piatok 8. júla sa v Lome nad Rimavicou časti Poľanská uskutočnila pietna spomienka pri príležitosti 60. výročia leteckej tragédie, ktorá sa stala 3. júla 1956 v tejto lokalite.

Ako štrnásťročný chlapec si na túto udalosť dobre pamätám, pretože po údere bleskom bolo počuť obrovskú ranu a ľudia, ktorí pracovali na poli, bežali k miestu nešťastia, medzi nimi som zo zvedavosti bežal aj ja. Bol to strašný obraz, lebo som tam videl kusy tiel rozhádzaných po zdrvenom obilí, zdrapy modrých uniforiem a rozmetané súčiastky lietadla. Vojaci a policajti pozbierali potom zvyšky ohorených tiel, rozdelili ich do kovových truhiel, zacínovali, naložili na nákladné auta a odviezli. Vtedajšie úrady tragickú nehodu neďaleko prameňa Ipľa utajili a ani miestni obyvatelia sa o havárii nič nedozvedeli.

K leteckej katastrofe došlo tak, že lietadlo americkej výroby vyrobené v roku 1943 odštartovalo 3. júla 1956 popoludní z pražského letiska Kbely s náčelníkom kádrovej služby 22. výsadkovej brigády. V Pardubiciach vyzdvihlo 14 ďalších dôstojníkov väčšinou z intendačnej služby, ktorá mala na starosti hospodárenie a zásobovanie armády, a smerovalo do Prešova. Neďaleko obce Lom nad Rimavicou stroj vletel do silnej búrky, došlo k poruche krídiel a výškového kormidla, stal sa neodvládateľným a havaroval. Lietadlo bolo explóziou rozmetané v úseku troch až štyroch kilometrov od miesta havárie. Je to jedna z najväčších povojnových leteckých katastrof vo vtedajšom Československu. Pri tejto tragédii zahynulo 21 dôstojníkov československej armády, vrátane šiestich členov posádky.

Iniciatorom postaviť pamätník na počesť obetí tejto havárie bol vtedajší starosta obce Lom nad Rimavicou Vladimír Vetrák, ktorý na otázku ako sa im podarilo získať podrobnejšie informácie o tejto udalosti poznamenal „Viackrát sme písali na ministerstvo obrany, generálny štáb, Múzeum SNP a vojenské letisko Sliač. Odpovedali, že o havárii nič nevedia. O podrobnostiach tejto desaťročia utajovanej leteckej tragédie som sa dozvedel až z odtajneného vyšetrovacieho spisu Vojenského ústredného archívu v Prahe, ktorý bol odtajnený až po 50 rokoch. Odtiaľ nám poslali overené kópie dokumentov o havárii, zoznam obetí aj historické fotografie. Na verejnosti kolovali rôzne dohady, že misia bola tajná, dokonca sa hovorilo aj o sabotáži“.

Na mieste havárie vojenského lietadla D-47 v chotári obce Lom nad Rimavicou časti Poľanská je od 29. júla 2011, kedy bolo 55 rokov od tragédie postavený štvormetrový drevený kríž, masívny žulový kameň s pamätnou tabuľou 21 obetí nešťastia a informačná tabuľa.

Pietna spomienka na obete leteckého nešťastia pri príležitosti 60. výročia tejto tragickej udalosti, ktorá sa konala 8. júla začala preletom stíhačiek MIG-29 nad touto lokalitou.. Podujatie otvoril kronikár obce Lom nad Rimavicou Mgr. Ľudovít Kubiš, ktorý prítomným pripomenul tragickú udalosť, ktorá sa stala osudného dňa v tejto lokalite. Hold a úctu k pamätníku tragický padlým dôstojníkom prišli vzdať predstavitelia Ministerstva obrany SR, Vojenskej kancelárie prezidenta SR, Čestnej stráže prezidenta SR, zástupcovia štátnej správy, miestnej samosprávy, okolitých miest a obcí, ako aj rodinní príbuzní obetí leteckého nešťastia. Veniec k pamätníku obetí v mene prezidenta Andreja Kisku položil členovia Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky. Po pietnom akte kladenia vencov pietne zhromaždenie pokračovalo svätou omšou, ktorú celebroval ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rabek. Na počesť obetí havárie vysadili na symbolickom cintoríne v tejto lokalite aj 21 stromkov, pri ktorých sú tabuľky s ich menami. Organizátormi tohto podujatia boli Klub priateľov histórie vrchov, Slovenská národná strana v spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.

Text: Daniel Rakyta
Foto: Ing. Ján Macuľa