machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 31. augusta 2016 • 08:36.48 • zaujímavosti

3576x

Tradičný turistický výstup na Klenovský Vepor - 43. ročník Po stopách SNP

Čierny Balog 27. augusta 2016

Súčasťou obecných osláv Slovenského národného povstania (SNP) v Čiernom Balogu, ktorých cieľom je pripomenutie si odkazu slávnej kapitoly našich dejín, je už tradične Pochod vďaky po stopách SNP. V sobotu 27. augusta pripravil domáci Turistický oddiel v spolupráci s obcou už jeho 43. ročník.

Pri požiarnej zbrojnici v osade Dobroč, v najvyššie položenej osady Čierneho Balogu sa pri prezentácii postupne od 7.00 – 9.00 h. zaregistrovalo 282 účastníkov. Tento počet nadviazal na trend posledných troch rokov. Prispelo k tomu aj pekné, slnečné počasie. Prezentovali sa turisti z celého Slovenska. Od východu na západ a severu na juh. Starosta Čierneho Balogu Ing. František Budovec, priviedol okrem svojej rodiny aj dva manželské páry z Čiech - z družobného mestečka Týniště nad Orlicí. Zastúpené boli všetky vekové kategórie od 0 – 78 rokov. Najmladšia bola iba štvormesačná Emka Jakubská z Ružomberka, ktorá celú trasu absolvovala v špeciálnom vaku na prsiach svojej mamy Mirky. Najstaršími boli dvaja 78 ročný Doc. Ing. Milan Pivovarči Csc. z Brezna, ktorý súčasne pripravil fotoreportáž podujatia a Jozef Štulajter Strakúň z Čierneho Balogu. Potešilo, že sa zúčastnili aj tento-krát celé rodiny s deťmi. Za všetkých spomeniem 6 člennú rodinnú skupinu Kuňakovcov z Brezna. Starí rodičia, syn s nevestou a dve vnučky.

Organizátori pripravili štyri trasy. Všetky mali spoločné - pietny akt pri pamätnom mieste SNP, výstup na Klenovský Vepor (13380 m n.m.) a zostup do cieľa – k poľovníckej a chate v doline Šaling zvanej Pred Boldiškou (649 m n.m.), kde už od rána partia deviatych obetavcov pripravovala a varila guláš pre 300 hladošov. Trasy boli v rôznej dĺžky a obtiažnosti ako aj v rôznom časovom horizonte, aby sa na úzkom temene hory so skalnými stenami nestal úraz. Každý turista si takto mohol pri prezentáciu vybrať trasu podľa svojej zdatnosti a chuti.

Ako prví opúšťalo miesto prezentácie 47 účastníkov. Autobusom sa zaviezli do mestečka Klenovec – na opačnej strane Klenovského Vepra a odtial vyrazili na 26 km trasu.

Druhá partia sa tiež vyviezla autobusom na Tlstý javor (1068 m n. m.). Bolo ich 41 turistov. Tu položili veniec na cintoríne povstaleckých vojakov a potom začali zdolávať cca 25 km do cieľa.

Na korbe nákladniaku, ako partizáni počas SNP sa presúvalo cca 35 turistov k horárni Pred Molčanovou a odtiaľ po vlastných cez lúky Pálenice vystupovali na Klenovský Vepor...

Posledná, ale najpočetnejšia skupina cca 159 účastníkov vycestovala zo základne o 9.00 hod. na 12 km úsek . Najprv so starostom a aj s hosťami z Týnište nad Orlicí vykonali pietny akt pri pomníku gulometčíka Jozefa Schona v doline Páleničné. Následne sa presunuli na južné úpätie Klenovského Vepra – do doliny za Pálenice, odkiaľ začali vystupovať Ku studničke Jánošíkova slza (cca 1300 m n.m.), podľa rovnomennej povesti spisovateľa Ladislava Ťažkého. Studnička sa nachodí na samom temene v južnej časti Klenovského Vepra. Nepodarilo sa však disciplinovane zvládnuť masu turistov, ktorí sa následne odklonili od pôvodnej trasy. Na miesto samotnej Studničky sa dostalo iba 8 turistov. Ďakujeme im za tento skutok, tradícia výstupu k Studničke Jánošíkova slza, takto nebola prerušená. Od roku 2009, už po 8 – krát bola vzdaná úcta životu a dielu významnému rodákovi. Naviac Ladislav Ťažký, ako frontový vojak, svoj odpor k vojne vyjadril v štyroch protivojnových románoch a v autobiografickom románe Evanjelium čatára Matúša, kde vyjadril svoju vlastnú bojovú cestu. V prílohe uvádzaná obrazovo – slovná prezentácia zobrazuje trasu tejto skupiny turistov.

Guláš v cieli bol vynikajúci a tiež prispel k pohodovej atmosfére. Za zorganizovanie ďalšieho úspešného ročníka, ďakujeme celému kolektívu - všetkým, ktorí sa o to pričinili, najmä domácemu Turistickému oddielu na čele s Ivanom Kučerákom.

Text: Ing. Milan Kováčik
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)