Streda, 12. septembra 2018 • 09:30.08 • zaujímavosti
1352x
„Sedliacka filozofia je najdokonalejšou filozofiou bytia, no a konať dobro je potom už to najvyššie“.
Výrok, obsahujúci nielen veľké slová, ale vlastný životný príbeh patrí Dr. Lukášovi Janoškovi z Pohorelej, ktorý na pozvanie Miestneho odboru Živeny minulý piatok zavítal do priestorov mestskej knižnice v Brezne. Pána Janošku medzi davom poznáte podľa typického pohorelského kroja a klobúka spod, ktorého mu vykúkajú zapletané vrkôčiky, známy je aj ako spoluorganizátor koseckých pretekov a pretekov v hrabaní. Málokto však vie, že tento Pohorelec, reprezentant bývalej ČSSR v atletike pracoval v Bratislave ako vysokoškolský učiteľ, aj ako riaditeľ športového gymnázia a svoju naštartovanú kariéru, či výhody veľkomesta v roku 1993 z rodinných dôvodov vymenil za život v rodnej obci, kde niekoľko rokov učil na základnej škole.
Beseda s človekom, ktorý patrí k hlavným „maskotom“ Horehronia bola ako inak venovaná krásam nášho regiónu a návratu k prírode. Návrat k starým tradíciám a k životu na dedine odovzdáva aj ďalším generáciám formou ETNO kurzov. Deti učí starostlivosti o domáce zvieratá – kŕmia ich, pasú, doja, odvárajú žinčicu, vyrábajú syr. Učia sa kosiť ručne, sušiť trávu, zvážať a skladovať seno. Veľký úspech majú aj výlety na pohorelský košiar, či po okolitých nemej známych jaskyniach, horehronských lesoch a stráňach, spojené so zberom húb, lesných plodov, či liečivých rastlín. Deti milujú rozkladanie ohňa a spoločné konzumovanie vlastnoručne pripravených jedál, športové činnosti a základy folklóru. Záver dňa patrí spoločným komunitným sedeniam, kde spolu hodnotia uplynulý deň a rozprávajú si zážitky. Osnova etnokurzov vychádza z poznatkov modernej pedagogiky a psychológie a Lukáš Janoška do nich srdcom vkladá svoje celoživotné pedagogické skúsenosti.
Rozprávanie bolo oživené príbehmi jednotlivých detí a vplyvu etnozážitkov na ich ďalší osobnostný vývoj. Autentitu života na Horehroní umocnila prítomnosť Lukáša Janošku a Ľubici Štugnerovej (hlavnej aktérky besedy) v pohorelskom kroji, doplnená hrou na harmonike Mateja Černáka a spoločným spevom všetkých prítomných.
Živena, miestny odbor Brezno