Utorok, 01. októbra 2024 • 09:59.11 • zaujímavosti
389x
30. september 2024
Najvýchodnejšia obec Horehronia ponúkne okrem bohatej ponuky vyžitia v prírode pod Kráľovou hoľou aj nevšedný zážitok spojený s dnes už vzácnym kováčskym remeslom. Návštevníci si ho budú môcť vyskúšať na vlastné ruky v obnovenom objekte kováčskej „šmykne“.
Tak, ako takmer v každej horehronskej obci, fungovala kováčska vyhňa či šmykňa, aj v Telgárte. Šmykňa bola miestom, kde sa podkúvali kone a dobytok, či vyrábali a opracovávali pracovné nástroje. Stála pri potoku Zuber od prelomu 19. a 20. storočia. Objekt patril rodine kováčov Kršňakovcov, otcovi a synovi. Štefan Kršňak mladší, narodený v roku 1938 absolvoval v roku 1943 kováčsky kurz v Turčianskom sv. Martine, aby mohol po svojom otcovi, tiež Štefanovi, prevziať „žezlo kováča“. Ten od svojich desiatich rokov pomáhal pri podkúvaní, kone a kováčska práca sa stali pre neho láskou. Bol uznávaným majstrom v podkováčstve a svoju dielňu mal okrem Telgártu aj v Muráni na Gemeri, kde sa rodina neskôr presťahovala.
Obnovená kováčska dielňa je hodnotnou expozíciou, pretože je zariadená tak, aby fungovala ako pôvodná šmykňa a je vybavená opraveným pôvodným kováčskym náradím. Vôňa kováčskeho remesla je v nej stále cítiť, ako keby z nej kováč odišiel len pred chvíľou. Objekt šmykne má aj predpriestor s tzv. škôlkou, drevenou konštrukciou, ktorá slúžila na to, aby mohol kováč koňa bezpečne podkuť.
Rekonštrukcia objektu spočívala z opravy strechy a komína, ktorý sa postupom času zrútil a poškodil interiér dielne. Bol obnovený aj pracovný stôl a sfunkčnená vyhňa, ktorá bola osadená na svoje pôvodné miesto.
Podľa slove Petry Hlásnikovej Ridzoňovej z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie: „Projekt obnovy šmykne, ako aj oživenia vytrácajúceho sa kováčskeho remesla, plánujeme doplniť mechanickým dúchadlom, dreveným vodným kolesom, ktoré bolo neodmysliteľnou súčasťou pohánania zariadení v dielni, ale aj replikou skutočného koňa. Naším cieľom je, aby šmykňa pôsobila autenticky a aby poskytla súčasníkom obraz o tom, ako „žilo“ kováčske remeslo.“
Samotná rekonštrukcia sa po zrútení tehlového komína finančne navýšila, čím náklady na rekonštrukciu strechy vrátane novej strešnej krytiny, komína a niekoľkých stavebných prvkov dosiahli sumu 41 253,2 EUR. Spolu s repasovaním pôvodného náradia, opravou pracovného stola a s doplnením expozície stál projekt 44 253,2 EUR. Z tejto sumy získala obec časť vo výške 19 137,60 EUR z Rozvojovej agentúry BBSK cez jej členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Horehronie. Rekonštrukciu finančne podporila aj OOCR REGIÓN HOREHRONIE z dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu. V prevažnej miere financovala projekt obec Telgárt z vlastných zdrojov.
Vasil Černák, poverený zástupca starostu obce Telgárt uviedol: „Obec Telgárt odkúpila chátrajúci objekt šmykne už v roku 2021 s cieľom jej záchrany, čo sa po troch rokoch podarilo vďaka spolupráci s Rozvojovou agentúrou BBSK, ktorá poskytla prostriedky na jej rekonštrukciu. Záchrana šmykne znamená aj záchranu kováčskeho remesla v regióne. Tento projekt môže perspektívne slúžiť aj ako priestor pre kurzy podkováčstva, kováčstva či umeleckého kováčstva pre tunajších občanov, nakoľko je toto remeslo ohrozené a postupne sa vytráca.“
Roman Malatinec, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol: „naším cieľom je rozvoj regiónov Banskobystrického kraja. Projekty, ktoré prispievajú k rozvoju cestovného ruchu, k prezentácii tradícií a tradičných remesiel sú presne to, čo potrebujeme, pretože sú nástrojom, ako vdýchnuť život regiónom. Šmykňa v Telgárte nielen že doplní ponuku atraktivít v obci a jej okolí, ale verím, že aj prispeje k popularizácii tradičného remesla a v neposlednom rade poskytne obraz o tom, ako žili naši predkovia tu, pod Kráľovou hoľou.“
Návštevníci budú môcť priestor po včasnej dohode kedykoľvek navštíviť, preskúmať dielňu a prečítať si informácie o nej. OOCR REGIÓN HOREHRONIE pripravuje vo vybraných termínoch na sezónu 2025 organizované zážitkové workshopy kováčstva s majstrom kováčom v dielni a verí, že tieto workshopy sa budú tešiť veľkému záujmu verejnosti.
Zdroj: https://horehronie.sk/