retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Piatok, 18. novembra 2011 • 10:23.14 • informujeme

1733x

Veľkým predpokladom pre bezpečnú jazdu v zime je zodpovedný vodič

Charakteristické pre súčasné ročné obdobie sú nepriaznivé poveternostné podmienky a náhle poveternostné zmeny. V nasledujúcom článku chceme ponúknuť aspoň niektoré významné predpoklady pre bezpečnú jazdu v zimnom období. Spolu so zimným obdobím totiž prichádzajú aj nešťastia na cestách, ktorým by sa v mnohých prípadoch dalo predísť práve opatrnou a zodpovednejšou jazdou vodičov. Príčinou nehôd totiž veľakrát nebýva len nedostatočná technická vybavenosť vozidla, ale pod túto sa mnohokrát podpíše nezodpovedný vodič. Jeden z najdôležitejších predpokladov bezpečnej jazdy v zime je teda zodpovedný, pokojný, odpočinutý a psychicky vyrovnaný vodič. Samozrejme v neposlednom rade je to vozidlo, ktoré má byť dôsledne pripravené na jazdu po zimných cestách. Na cestách sa môže v tomto období na viacerých miestach vytvárať poľadovica. Vodiči by sa mali teda snažiť jazdiť plynulo a predvídavo, aby nemuseli robiť prudké zmeny v rýchlosti či smere jazdy, pretože aj takýmto spôsobom sa dá zabrániť tomu, aby sa ich vozidlo dostalo do šmyku.

Mnohí vodiči sa na ceste správajú tak, akoby si ani nevšimli, že prišli zimné mesiace a akoby si dostatočne neuvedomovali, že cesty v tomto ročnom období sú skutočne zradné. Touto cestou chceme vodičov vyzvať k zvýšenej opatrnosti na cestách, aby svoje správanie prispôsobili poveternostným podmienkam, a to najmä zhoršenej viditeľnosti, a tiež aby dôsledne rešpektovali pravidlá cestnej premávky. Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát práve neprimeraná rýchlosť jazdy, neprispôsobenie rýchlosti jazdy zmeneným poveternostným podmienkam a tiež nevenovanie sa plne vedeniu vozidla.

Na cestách Banskobystrického kraja došlo od začiatku tohto roku k dnešnému dňu (18.11.) k 1390 dopravným nehodám, pri ktorých bolo 47 osôb usmrtených, 150 osôb utrpelo ťažké zranenia a 629 osôb sa zranilo ľahko.

Zdroj: KRPZ BB