machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 23. apríla 2012 • 09:44.15 • informujeme

2262x

Štiavničkári spravili gesto, pre miesto, kde žijú...

21. apríl 2012, Deň Zeme

Viaceré lokality obce Podbrezová nepotrebujú komentár. Množstvo odpadkov pri ihrisku, popri ceste smerom z pizzerie, nehovoriac o zástavkách na Chvatimechu.

Pri príležitosti Dňa zeme sa členovia OZ TIMO v spolupráci s OcÚ Podbrezová a jej poslancami, rozhodli spraviť gesto pre miesto, kde žijú. A tak namiesto písania statusov na facebooku typu „prší, aká nuda je doma“ účelne využili sobotňajšie dopoludnie. Do zbierania odpadkov sa zapojilo zhruba 20 ľudí, medzi nimi aj starosta obce, rodičia, deti, matka s dvojičkami, otcovia so synmi a partia z tímu mladých občanov. Zraz dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli priložiť ruku k dielu a spraviť tak niečo osožné pre poriadok a skrášlenie obce, bol o 9,00 hodine na Štiavničke, pri Alhambre. Po výdaji pracovných pomôcok(rukavíc a igelitových vriec) sme sa vybrali smerom od Alhambry k telocvični. Vyčistili sme lesík pod materskou škôlkou, priľahlé trávniky popri ceste, ale aj miesta okolo zastávok a nástupnú stanicu ČHŽ.

Mali sme pocit, akoby sme zbierali „skládky odpadov“ hromadené za posledné desaťročia. O úlovky typu sklenené poháre, fľaše, plasty, cestovné lístky, obaly, pneumatiky, elektrospotrebiče, servítky nebola núdza. Našli sa aj vyhodené matrace, dosky, rozpadnuté úlomky z PC. Nehovoriac o pozostatkoch fajčiarov a psíčkarov. Je skutočne na zamyslenie pre každého nášho občana, či už návštevníka alebo domáceho, či je až také namáhavé vyhľadať odpadkový kôš a vyhodiť obal po cukríku, či žuvačke priamo doň. Po skoro 5 hodinovom čistení okolia od odpadkov sme vyzbierali 33 vriec, ktoré sme sústredili na určené miesta, z kadiaľ budú vozidlom OcÚ Podbrezová v pondelok odvezené. Ak chceme rozprúdiť život na sídlisku a pripravovať rôzne akcie a podujatia, nesmieme zabúdať aj na také veci akou je čistota, poriadok a ekológia.

Veríme, že pri vyhlásení II. etapy čistenia našej obce a jej jednotlivých častí sa zapojí aspoň 5 násobne viac ľudí. Veď je to vlastne vizitka nás všetkých bez rozdielu, či tu žijeme dlhodobo, alebo sme sa sem prisťahovali. Zároveň dúfame, že naša iniciatíva zveľaďovať si naše životné prostredie v obci prebudí záujem spolupodieľať sa na spoločnom našom aktívnom živote, ktorý má určite väčší význam ako nazeranie sa z okna a večné kritizovanie.

Za OZ TIMO, I. B.