machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 22. októbra 2012 • 09:50.35 • informujeme

1779x

Preventívne rady počas jesenných dní

V jesennom období, keď je v ranných hodinách dlhšie znížená viditeľnosť a večer sa skôr stmieva, častejšie dochádza ku kolíziám vodičov motorových vozidiel s nemotorovými účastníkmi cestnej premávky. Je veľmi dôležité v  počasí, keď sa hromadí voda na cestách, aby vodiči dodržiavali predpísanú rýchlosť a jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam. Práve v takomto počasí je veľká pravdepodobnosť, že sa vozidlo stane neovládateľné v dôsledku tzv. akvaplaningu. Odporúčame vodičom, aby si v tomto období skontrolovali osvetlenie vozidla a funkčnosť stieračov. K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky, dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.

Rady chodcom a cyklistom

Počas tohto ročného obdobia si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný, je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov. Každoročne, počas jesenných mesiacov, je zvýšený nápad dopravných nehôd s účasťou chodcov. Dôvodom je nielen znížená viditeľnosť, ale bohužiaľ aj častý výskyt chodca na ceste pod vplyvom alkoholu. Preto odporúčame okrem primeranej opatrnosti obliecť sa tak, aby nás bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí len oblečenie s reflexnými prvkami, alebo označiť oblečenie reflexnými páskami. Čo sa týka cyklistov, policajné skúsenosti hovoria, že aj napriek ich povinnosti zo zákona byť osvetlený a mať na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev, mnohokrát jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných doplnkov. Taktiež jazdia po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je ani jazda v skupinkách vedľa seba, alebo aj jazda pod vplyvom alkoholu. Cyklisti, ktorí jazdia po cestných komunikáciách by mali zvážiť riziká, ktoré im hrozia od okoloidúcich motorových vozidiel. Vzhľadom na zvýšený pohyb vozidiel, cyklistov aj chodcov, polícia prijíma opatrenia na zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách. Vo vzťahu k nemotorovým účastníkom cestnej premávky je dôležité, aby vodiči rešpektovali práva chodcov a cyklistov, najmä na priechode pre chodcov. Starší ľudia a deti sú rizikové skupiny a často sa správajú nepredvídateľne, preto je na mieste zvýšená opatrnosť najmä v okolí škôl, obchodných centier, kostolov ale aj kultúrnych a reštauračných zariadení.

Opatrenia polície v súvislosti s blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých

Polícia bude vykonávať zvýšený dohľad nad cestnou premávkou v dňoch 31. októbra až 4. novembra počas Sviatku všetkých svätých. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch. Budú posilnené aj hliadky poriadkovej polície, ktoré  budú strážiť verejný poriadok najmä v okolí cintorínov. Policajti nemôžu byť všade, preto apelujeme na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby prispeli k dôstojnému  a bezpečnému  priebehu "dušičiek".

Zdroj: KRPZ BB