machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 05. februára 2018 • 09:51.58 • zaujímavosti

1476x

Brány mestskej veže sa otvorili

Brezno, 02. 02. 2018

Akousi pomyselnou vstupnou bránou na Horehronie je kráľovské mesto Brezno. Na jeho námestí sa pýši mestská veža, nazývaná aj zvonica. Historický večerný pochod mestom s rytiermi a mečmi je naozajstnou raritou. Atmosféru dotvoril Dychový orchester Brezna vystúpením pod holým nebom. Za silného bubnovania a trúbenia breznianskych rytierov tajomný pochod pokračoval v tradičnej Stodole projekciou v Premenách času.

Večerný pochod začal o 17:00 hod. pred mestskou vežou v Brezne, ktorá historicky v tej deň otvorila svoje brány a účastníci pochodu mohli nazrieť do jej tajomných priestorov“ povedala Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Záujem nahliadnuť do jej priestorov spájal všetky vekové kategórie od tých najmladších až po tých najmúdrejších. Akékoľvek svetielka, čelovky boli vhodnou pomôckou pri orientácii počas vstupu do mestskej veže. K histórii breznianskeho rytiera neodmysliteľne patrí šermiarstvo a brnenie. To všetko bolo súčasťou piatkového večera.

Tóny Dychového orchestra Brezno vítali pochodujúcich pred Horehronským múzeom spolu s kurátorkou, ktorá odhalila zaujímavosti časov dávno minulých. Rytier Bombura a jeho história v piatok ožili. Historický pochod mal svoj cieľ v tradičnej Stodole s videoprojekciou v Premenách času spolu s možnosťou ochutnať tradičné jedlá.

Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková
REGIÓN HOREHRONIE - OOCR
Klaster HOREHRONIE - ZCR

Pár fotografií - Historické otvorenie brány mestskej veže v Brezne
Brezno, 2.februára ( Hromnice ) 2018