machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 10. marca 2022 • 10:56.18 • informujeme

1165x

Veľkonočná pisanka – súťaž o NAJ kraslicu

Názov: Veľkonočná pisanka – súťaž o NAJ kraslicu
Miesto konania: Horehronské múzeum
Námestie gen. M. R Štefánika 13 (Meštiansky dom), Brezno
Usporiadateľ: Horehronské múzeum
Termín prihlásenia: 21.3.2022 – 1.4.2022
Termín súťaže: 5.4.2022 – 14.4.2022
Realizácia: Horehronské múzeum
Kurátorka: Mgr. Martina Ťažká

Pomaly ale isto sa nám prihovára pani Jar svojou podmanivou a badateľne jemnou krásou v podobe pučiacich kríkov a stromov. Oznamuje nám, že sa blížia jej sviatky – Veľká noc. V Horehronskom múzeu tento čas patrí veľkonočným tradíciám, medzi ktoré patrí zdobenie veľkonočných kraslíc. Po minuloročnom úspechu aj v tomto roku opäť vyhlasuje súťaž o NAJ kraslicu pod názvom „Veľkonočná pisanka“. Zúčastniť sa jej môže ktokoľvek – mladý či starý, muž či žena, deva či mládenec, šikovný či menej šikovný...každý, kto má chuť ukázať svoju šikovnosť. Kraslice musia byť zhotovené zo škrupín – výduviek prepeličích, slepačích, husacích, kačacích a pštrosích vajec. Výrobca môže použiť rôzne tradičné i inovatívne techniky zdobenia. Doručiť je potrebné 3 ks kraslíc z každého druhu a techniky (okrem pštrosieho). Termín na doručenie a prihlásenie sa do súťaže je od 21.3.2022 do 1.4.2022.

Súťažné kraslice bude možné vidieť vo výstavných priestoroch Horehronského múzea v Meštianskom dome počas výstavy Sviatky jari ako aj na facebookovej stránke múzea v termíne od 5.4.2021 do 14.4.2021.

Hodnotenie bude prebiehať v dvoch kategóriách. V 1. kategórii vyberú NAJ kraslicu návštevníci výstavy, ktorí za svoju favoritku budú môcť hlasovať formou hlasovacích lístkov a návštevníci facebookovej stránky múzea, ktorí svoj hlas NAJ kraslici odovzdajú „laiknutím“ pod príspevkom. V 2. kategórii bude o NAJ kraslici rozhodovať porota. Tá nie len že rozhodne o NAJ kraslici, ale udelí aj titul jej výrobcovi „Zlatý pisár/Zlatá pisárka“.

Horehronské múzeum chce touto cestou nadviazať na dlhoročnú tradíciu jarných výstav organizovaných v predveľkonočnom období, poskytnúť priestor prezentácii výrobcov veľkonočných kraslíc, podporiť a pomáhať uchovávať tradičné ľudové remeslá. Organizátori veria, že tak ako v minulom roku, sa do súťaže zapoja výrobcovia z celého Slovenska, a zároveň dúfajú, že sa odhodlajú prezentovať svoju šikovnosť aj ľudia z nášho horehronského regiónu.

Propozície súťaže a viac informácií je zverejnených na www.horehronskemuzeum.sk a facebooku.

Propozície 1. ročníka súťaže „VEĽKONOČNÁ PISANKA“