machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 05. apríla 2023 • 09:06.09 • informujeme

414x

Veľká noc na Čiernohronskej železnici

ČIERNY BALOG

Už počas nadchádzajúceho veľkonočného víkendu môžu návštevníci Horehronia zavítať aj na Čiernohronskú železnicu. Obľúbená turistická atrakcia vypraví prvé vlaky v sobotu 8. 4. 2023. Od tohto dátumu je železnička otvorená denne, v areáli stanice sa nachádza aj reštaurácia Lampáreň.

Zima bola pre nás náročná. Medializovaný boj za záchranu Čiernohronskej železnice nás stojí mnoho síl a ešte viac financií. Možno aj preto majú tohtoročné sviatky jari pre nás o čosi väčší symbolický význam. Nové začiatky, nové radosti, nové odhodlanie,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice.

Od 8. 4. do 30. 6. 2023 premávajú vlaky Čiernohronskej železnice denne do Vydrovskej doliny pri zakúpení aspoň 6 celých vstupeniek. Táto trasa ústi do Lesníckeho skanzenu a obľubujú ju nielen rodiny s deťmi, ale býva častým cieľom aj pre školské zájazdy a táborové výlety. Počas tohto obdobia jazdia vlaky Čiernohronskej železnice na ostatných trasách len na objednávku vopred. Letná turistická sezóna začína od 1. 7. 2023.

Ľudia nezabúdajú na silný príbeh, ktorý si táto železnica so sebou nesie. A tento rok si navyše pripomíname krásne a dôležité výročie. Pred 40. rokmi vznikli prvé dobrovoľnícke tábory Strom života. Vďaka odvahe – najskôr hŕstke ľudí, neskôr mnohých a mnohých – sa podarilo zachrániť malú železnicu s obrovským významom, “ dopĺňa Aleš Bílek.

Pravidelný cestovný poriadok aj platný cenník možno nájsť na oficiálnej stránke www.chz.sk. O všetkých plánovaných akciách a mimoriadnych jazdách železnica v predstihu informuje aj na svojich sociálnych sieťach.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu a práce dobrovoľníkov, nie je systematicky dotovaná štátom. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod.

Zdroj: www.chz.sk