machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Sobota, 20. mája 2023 • 08:45.44 • informujeme

709x

Otvorenie letnej turistickej sezóny v Regióne Horehronie

Letná turistická sezóna v regióne Horehronie je predo dvermi a spolu s ňou aj množstvo noviniek, podujatí a atrakcií, ktoré určite stoja za osobnú návštevu

Prípravy na letnú sezónu na Horehroní sú v plnom prúde a spolu s ňou aj množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ktorými región disponuje, zaručujú, že sa Horehronie stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou. Oficiálna pozvánka na opisované zaznela práve v dnešný deň na nádvorí Hradu Ľupča, ktorý sa rozprestiera na pomedzí dvoch Oblastných organizácií cestovného ruchu, Regiónu Horehronie a Stredného Slovenska.

Pre všetkých zúčastnených sme si pripravili viacero ochutnávok z regiónu. Jednou z nich bola jazda na netradičnom dopravnom prostriedku - Zbojníckej strele, ktorá hostí slávnostne priviezla na nádvorie cez hradnú bránu. ,,Ide o zaujímavý projekt v rámci organizovaných výletov na Horehroní, ktoré sa budú konať vo vybraných termínoch. Návštevníci prostredníctvom nej spoznajú zákutia dolného Horehronia, samotného mesta Brezno, ale aj tradičnú pohostinnosť na Salaši Zbojská, ako aj na Gazdovskom dvore v Sedle Chlípavice, kde sa bude v dvoch termínoch, konkrétne 12. júla a 18. augusta, odohrávať hviezdne divadlo obohatené o odborný výklad s použitím profesionálnej techniky. Nový produkt bude niesť názov Hviezdna strela. Na všetky organizované výlety sa budú môcť záujemcovia registrovať na našej webovej stránke www.horehronie.sk, kde okrem termínov nájdu aj všetky podrobné informácie, prezradila výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Hradné priestory hostili aj reprezentantov biatlonu, konkrétne Henrietu Horvátovú a Emu Kapustovú, ktoré obsadili 2. a 3. miesto na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v rakúskom Obertilliachu v roku 2021. Svojou exhibičnou jazdeckou ukážkou predviedli svoj športový talent, no v prvom rade svojou osobnou účasťou upozornili na skutočnosť, že sa v NBC Osrblie budú tento rok, konkrétne v termíne od 24. – 28. augusta 2023, konať Majstrovstvá sveta v letnom biatlone Brezno – Osrblie, a to s poriadnou dávkou energie i zábavy, vďaka fanzóne s bohatým sprievodným programom pre malých aj veľkých.

Pre pozvaných hostí bol pripravený príjemný kultúrny program v podaní šanzónového vystúpenia Paulíny Vlčkovej, ako aj chutné občerstvenie od lokálnych producentov, ktorí sú hrdými držiteľmi regionálnej značky Regionálny produkt Horehronie. Hostia si tak so sebou odniesli nie len množstvo informácií o novinkách z oblasti cestovného ruchu na Horehroní, ale aj originálnu Brezniansku kávičku, ktorá bola v poradí ďalšou pozvánkou na osobnú návštevu Mestskej veže, ktorá je sídlom infocentra s kaviarničkou i stálej expozície venovanej histórii zvonici a gen. M. R. Štefánikovi.

Na kolesách naprieč Horehroním

Región Horehronie sa v lete stáva primárne rajom turistov, ale čoraz viac aj náruživých cyklistov, ktorí môžu vďaka elektrobicyklom z 11 partnerských e-bike požičovní v regióne zdolať jednotlivé vrcholky, pláne či lúky na 865 km vyznačených cyklotrás, súčasťou ktorých sú nové nabíjacie cyklostanice a cyklostojany. Ten, kto naopak túži po adrenalínovom dobrodružstve, kopec zábavy na neho čaká počas zjazdového bicyklovania v Bike Parku Mýto, na nových singletrailoch v okolí Breznianskej skalky či na pumptracku na nábreží Hrona. Za neokukané novinky možno ešte stále považovať cyklodreziny, cyklorikšu, tandemový bicykel a terénne elektrokolobežky, ktoré rozširuje ponuku cykloproduktov v regióne. Tretí ročník pretekov na Horehronských cyklodrezinách odštartujeme už 10. júna na námestí v obci Hronec.Všetky spomínané dvoj- alebo štvorkolesové ekologické dopravné prostriedky si návštevníci môžu rezervovať prostredníctvom rezervačného systému na www.cyklo.horehronie.sk

Historickými vlakmi za zážitkami

Ani táto letná sezóna nesklame všetkých priaznivcov vlakovej dopravy, ktorí sa už teraz môžu registrovať na obľúbený Horehronský expres, ktorý bude vypravený 14. a 28. júla a 11. a 25. augusta 2023. Historické vlaky budú prechádzať cez najfotografovanejšie technické skvosty, ktorými Chmarošský a Telgártsky viadukt bezpochyby sú. Okrem nostalgickej jazdy všetkých záujemcov čaká priamo vo vlaku aj nezabudnuteľný animačný program. Vlakoví nadšenci sa môžu tešiť aj na pravidelné jazdy Čiernohronskou železnicou, a to aj v nočných hodinách, kedy sa lesná úzkokoľajka premení na magický Astrovlak, ktorý návštevníkov prevezie naprieč tajuplnou prírodou Vydrovskej doliny zahalenou pod rúškom noci za hviezdnym predstavením na nočnej oblohe.

Kultúrne leto mesta Brezno v znamení zábavy a poznávania

Mesto Brezno, pomyselná brána do regiónu Horehronie, si pripravilo na leto pestrú paletu aktivít, a to ako pre domácich obyvateľov, tak aj pre návštevníkov, počnúc komentovanými prehliadkami, prostredníctvom ktorých turisti navštívia jeho najzaujímavejšie miesta v sprievode miestneho klubu historického šermu – Berezun, a to dokonca aj vo večerných hodinách s tematickým sprievodným programom, ktorý umocní celkovú atmosféru. Krásy mesta bude možné spoznať aj zábavnejšou formou vďaka pripravovanej mestskej hre. V termíne 1. – 3. júna sa budú konať veľkolepé Dni mesta Brezna, na ktorých vystúpia zvučné mená z hudobnej scény ako Heleniné oči, Kali, Pavol Hamel, Barbora Piešová, Ščamba a Čerešienky a mnohí ďalší. Najväčšími podujatiami Breznianskeho kultúrneho leta budú: 3. ročník ochutnávky vína z Breznianskeho rínka, Kaviareň pod mestskou vežou so speváckymi a tanečnými vystúpeniami, Latino party a Stredoveké Bomburove slávnosti. Okrem iného sa môžete tešiť na Nábrežie café, letné kino, jogu v parku a divadielko pre najmenších. Leto zakončí tohtoročná novinka v podobe Food truck festivalu, a to posledný augustový víkend.

Turistické dni Horehronia i Upírska svetlá noc

Oživte spolu s nami legendu o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi počas Upírskej svetlej noci 5. augusta v Hornej Lehote. Skúste uniknúť pred hrôzostrašným osudom, ktorý na vás čaká v jeho pamätnej izbe plnej nástrah a následne zavítajte 12. augusta do obce Bystrá na Turistické dni Horehronia s nadupaným hudobným i speváckym programom, vďaka čomu to bude v Bystrianskej doline, v amfiteátri ZUNA, skutočne žiť.

Coburgovská história opäť ožije

,,Fanúšikovia industriálnych pamiatok a objavovatelia zabudnutých miest sa môžu vydať po stopách zabudnutého Pohorelského železiarskeho komplexu s tímom občianskeho združenia Coburgovci na Slovensku v dňoch 6. júla a 11. augusta počas jednodňového sprevádzania. Dňa 4. júna pripravujeme benefičný koncert, ktorého cieľom je podporiť obnovu kostola sv. Filipa v Pohorelskej Maši. Sezónu ukončíme tretím ročníkom multižánrového experimentálneho podujatia Čudesno, ktoré sa bude konať 19. augusta v historickom Coburgovskom parku v Pohorelskej Maši. Súčasťou festivalu budú prednášky, výstavy, koncerty a moderné pohybové umenie,“ uviedla Mgr. Jarmila Oceľová, koordinátorka rozvoja Coburgovského parku v Pohorelskej Maši.

Ukončenie letných prázdnin na Horehroní bude rozprávkové

Jazda žltým americkým autobusom smerujúcim k najfotogenickejšej chalúpke Horehronia – Chamkovej stodole, je pripravená pre všetkých školákov a ich rodičov, ktorí si prídu užiť posledné dni prázdnin do nášho regiónu. Uprostred prírody, s pohľadom na ikonickú Kráľovu hoľu, sa zabavia pri aktivitách v rámci Rozprávkového lesa. Vo vnútri stodoly bude pripravená výstava obrazov zobrazujúcich toto čarovné miesto od uznávaných umelcov, ktorí spod Kráľovej hole pochádzajú alebo tu žijú. Pripravené bude aj občerstvenie a stánky s originálnymi lokálnymi výrobkami. Žltým retro autobusom budú následne prevezení do Telgártu a Šumiaca, kde sa tento výlet bude aj začínať.

Všetky tipy na výlety ako aj informácie o pripravovaných podujatiach nájdete na našej webovej stránke www.horehronie.sk. Počas leta vás o nich veľmi rád osobne oboznámi, vo vybraných členských ubytovacích zariadeniach, aj náš horehronský delegát. Región Horehronie si užijete celých 365 dní v roku ešte výhodnejšie vďaka regionálnej zľavovej karte Horehronie Card, výťažok z ktorej bude použitý na podporu neziskových organizácií, dopĺňajúce ponuku cestovného ruchu v našom regióne. 

Zdroj: www.horehronie.sk