machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 06. júla 2023 • 07:43.56 • informujeme

396x

Modrotlač na Slovensku

Názov: Modrotlač na Slovensku
Tvorivý workshop s Petrom Trnkom
Miesto konania: Horehronské múzeum
Námestie gen. M. R Štefánika 13 (Meštiansky dom), Brezno
Usporiadateľ: Horehronské múzeum
Termín: 15.7.2023 od 10.00 hod.
Realizácia: Horehronské múzeum, Peter Trnka
Vstupné: 25 €/osoba

Horehronské múzeum v Brezne, v spolupráci s modrotlačiarom Petrom Trnkom, pripravuje zaujímavý workshop. Jeho témou bude v súčasnosti opäť veľmi atraktívna a vyhľadávaná technika výroby modrotlače. Workshop nesie názov MODROTLAČ NA SLOVENSKU a uskutoční sa dňa 15. júla 2023 od 10.00 hodiny v Meštianskom dome na Námestí gen. M. R. Štefánika 13 v Brezne.

Modrotlačou sa dnes nazýva takmer čokoľvek modrobiele. Avšak nie je tomu celkom tak. Jej jedinečnosť spočíva vo výrobnom procese. S malými obmenami sú zachované postupy, ktoré siahajú niekoľko storočí do histórie. Práve unikátnosť výrobnej techniky zaradila modrotlač do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na Slovensku ju pri živote udržuje, okrem iných, aj Peter Trnka, významný pokračovateľ tradičnej modrotlačiarskej výroby na Slovensku. Pri práci kladie dôraz na zachovávanie tradičných historických postupov výroby a aplikovanie ľudových vzorov. Jeho 13 ročná prax, nadšenie a kreativita umocnená rodinnou atmosférou v dielni sľubujú istotu skutočného zážitku.

Používanie tradičných drevených foriem, či následné farbenie za studena v modrom farbive – indigu, to všetko ponúka tvorivý workshop pod lektorským vedením Petra Trnku v Horehronskom múzeu. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť nahliadnuť do tajomstva modrotlače a zároveň možnosť vyrobiť si vlastný originálny kúsok.

Predpredaj vstupeniek na podujatie začína už 1.7.2023 v Horehronskom múzeu v Meštianskom dome.

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.