machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 18. októbra 2023 • 10:16.22 • informujeme

545x

Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí

Názov podujatia : Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí
Miesto konania: Horehronské múzeum , Námestie gen. M. R. Štefánika 13
Meštiansky dom, Brezno
Usporiadateľ: Horehronské múzeum
Trvanie podujatia : 21.10.2023 – 25.11.2023
Zostavila: Mgr. Denisa Čiefová, Dis. art.

Tajuplné bytosti existovali v minulosti v predstavách ľudí ako možná súčasť života. Vyskytovali sa za určitých okolností, v určitom čase a mieste. Kto mohol, tak sa im snažil vyhýbať, prípadne robiť všetko preto, aby sa zamedzilo ich pôsobeniu. Takéto konkrétne udalosti nám zostali zachované prostredníctvom zozbieraných a spísaných rozprávaní.

Ak ste si práve povedali, že táto téma by vás zaujímala, Horehronské múzeum otvára opäť zimný cyklus podujatia, ktoré spája zážitok a odborný výklad na tému poverových bytostí. Práve s adventným obdobím sa spája najsilnejšia a asi aj najznámejšia predstava o možnom škodení zlých síl. Súvisí to priamo s predlžujúcou sa nocou, teda pomysleným víťazstvom zla nad dobrom.

Téma doslova ponúka rôzne podoby interpretácie s využitím viacerých umeleckých stvárnení a možnosťami realizácie. Na štandardnú výstavnú inštaláciu tradičného izbového interiéru bude použitých viac ako 120 zbierkových predmetov z etnologického fondu múzea. Ide o zbierkové predmety zo zbierok nábytku a drobného kuchynského inventára, ako aj odevné súčiastky a textil. Dominantou podujatia sú figuríny z dielne renomovaných výtvarníkov, ktoré stvárňujú vybrané poverové postavy. Sú v životnej veľkosti a zhmotňujú dané predstavy o bytostiach. Návštevníci budú mať možnosť vypočuť si niektoré poverové rozprávania, okrem toho sa im budú prihovárať aj samotné figuríny prostredníctvom špeciálnych smerových reproduktorov. Ale aby nezostalo len pri rečiach, podujatie bude interaktívne, návštevníci počas neho „priložia ruku k dielu“.

Príďte spoznať tajuplné bytosti z horehronských poverových rozprávaní. Nový cyklus bude v ponuke od 21. októbra do 25. novembra 2023. Mimoriadny termín je pripravený počas školských prázdnin, v utorok 31.10.2023. V týždni sú vyhradené termíny pre školy, viac informácií a rezervácia pre školy ( prípadne iné záujmové skupiny).

Pre verejnosť sú určené termíny každú sobotu o  15:00 hod.
(rezervačný systém – www.zahoramizadolami.sk/rezervuj-si-zazitky/)

Bližšie informácie nájdete na:
www.horehronskemuzeum.sk
facebooková stránka Horehronského múzea
alebo nás kontaktujte: 048/6112453