machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 01. marca 2024 • 08:02.55 • informujeme

340x

Veľkonočná pisanka – súťaž o NAJ kraslicu

Názov: Veľkonočná pisanka – súťaž o NAJ kraslicu
Miesto konania: Horehronské múzeum
Námestie gen. M. R Štefánika 13 (Meštiansky dom), Brezno
Usporiadateľ: Horehronské múzeum
Termín prihlásenia: 5.3.2024 – 15.3.2024
Termín súťaže: 19.3.2024 – 30.3.2024
Realizácia: Horehronské múzeum
Kurátorka: Mgr. Martina Ťažká

Veľká noc sa nezadržateľne blíži a v Horehronskom múzeu začínajú ožívať jej tradície. Po úspechu posledných rokov opäť vyhlasuje súťaž o NAJ kraslicu pod názvom „Veľkonočná pisanka“. Zúčastniť sa jej môže ktokoľvek – mladý či starý, muž či žena, deva či mládenec, šikovný či menej šikovný...každý, kto má chuť ukázať svoju zručnosť a šikovnosť. Kraslice musia byť zhotovené zo škrupín – výduviek prepeličích, slepačích, husacích, kačacích a pštrosích vajec. Výrobca môže použiť rôzne tradičné i inovatívne techniky zdobenia. Doručiť je potrebné 3 ks kraslíc z každého druhu a techniky (okrem pštrosieho). Termín na doručenie a prihlásenie sa do súťaže je od 5.3.2024 do 15.3.2024.

Súťažné kraslice budú vystavené vo výstavných priestoroch Horehronského múzea v Meštianskom dome počas výstavy Sviatky jari v termíne od 19.3.2024 do 30.3.2024.

Hodnotenie bude prebiehať v troch kategóriách. V 1. kategórii vyberú NAJ kraslicu návštevníci výstavy Sviatky jari, ktorí za svoju favoritku budú môcť hlasovať formou hlasovacích lístkov. V 2. kategórii bude o NAJ kraslici rozhodovať porota. Tá nie len že rozhodne o NAJ kraslici, ale udelí aj titul jej výrobcovi Zlatý pisár/Zlatá pisárka. Tretia kategória partí mladým krasličiarkam a krasličiarom zo základných a stredných škôl, ako aj zo základných umeleckých škôl. Každý školopovinný mladý človek sa môže zapojiť do súťaže a predviesť tak svoju zručnosť. Najkrajšie kraslice budú odmenené titulom Mladá veľkonočná pisanka.

Horehronské múzeum chce touto cestou poskytnúť priestor prezentácii výrobcov veľkonočných kraslíc, podporiť a pomáhať uchovávať tradičné ľudové remeslá. Organizátori veria, že tak ako v minulých rokoch, sa do súťaže zapoja výrobcovia z celého Slovenska, a zároveň dúfajú, že sa odhodlajú prezentovať svoju šikovnosť aj ľudia z nášho horehronského regiónu.

Bližšie informácie nájdete na:
www.horehronskemuzeum.sk
facebooková stránka Horehronského múzea
alebo nás kontaktujte:
048/6112283