machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Nedeľa, 16. júna 2024 • 13:29.40 • informujeme

176x

Literárne stredy v Horehronskom múzeu

Názov: Literárne stredy
Komentovaná prehliadka literárnej expozície „Literárne Brezno“
Miesto konania: Evanjelická a.v. fara
Námestie gen. M. R Štefánika č. 26, 977 01 Brezno
Usporiadateľ: Horehronské múzeum
Termín: 26.6.2024 a jún – september, každá párna streda o 16.00 hod.
Realizácia: Horehronské múzeum
Tlačovú správu pripravila: Mgr. Martina Ťažká

Brezno a jeho okolie je rodiskom a v doterajších etapách svojho vývinu bolo pôsobiskom viacerých významných osobností z oblasti literatúry. Literárny život Brezna výraznou mierou participoval na spoločenskom a kultúrnom živote obyvateľov mesta a jeho okolia a prispel k tomu, že sa Brezno nezmazateľne zapísalo do celoslovenského literárneho povedomia.

A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo má dnes Horehronské múzeum v správe literárnu expozíciu Literárne Brezno – Martin Rázus a ďalšie literárne osobnosti mesta. Vznikla vďaka spolupráci MO Matice slovenskej v Brezne, Mesta Brezna, CZ ECAV na Slovensku Brezno a Horehronského múzea v roku 2009 a nachádza sa v zrenovovaných priestoroch starej sypárne na evanjelickej a. v. fare v Brezne. Ako už samotný názov naznačuje, jej hlavnou témou je literatúra a 15 literárnych osobností pôsobiacich na území Brezna, na čele s Martinom Rázusom.

Pre návštevníkov bude počas letnej sezóny (v mesiacoch jún až september) okrem bežných otváracích hodín každú párnu stredu o 16.00 hod. v ponuke komentovaná prehliadka expozície, prvý krát to bude 12. júna 2024.

Prijmete pozvanie Horehronského múzea na „prechádzku“ s literárnymi osobnosťami a dozviete sa okrem iné aj prečo bolo pre Martina Rázusa osudným číslo 8, kto sa považuje za najvýznamnejšieho rodáka Brezna, kto sprevádzal Boženu Němcovú po jej potulkách po Horehroní, čím sa preslávil A. Peter Záturecký, alebo či je možné spojiť povolanie lekára s divadlom a paličkovanou čipkou. Ste zvedaví? Tak neváhajte a príďte!

Bližšie informácie nájdete na:

www.horehronskemuzeum.sk
facebooková stránka Horehronského múzea
alebo nás kontaktujte: 048/6112283