machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 22. januára 2013 • 11:40.02 • krimi

1841x

Aj posledné dve preventívne akcie potvrdili, že mladiství stále popíjajú alkohol

Alkohol je často označovaný za drogu číslo jeden a v detských rukách sa nachádza stále častejšie a stále v mladšom veku. Alkohol je drogou, ktorú najčastejšie užívajú 12 až 17 roční. Spôsobuje najviac zdravotných problémov a pre deti a mladistvých je oveľa nebezpečnejší ako pre dospelých a návyk sa vytvára veľmi rýchlo. Prejavuje sa poruchami správania napr. agresívnym správaním k okoliu aj k sebe, poruchami učenia a pamäti. Alkohol je aj vážny kriminogénny faktor a tretina trestných činov je spáchaná pod vplyvom alkoholu. Aj napriek prevencii ktorú polícia robí už od materských škôl, cez základné školy a stredné školy, takmer pri každej preventívno-bezpečnostnej akcii sú kontrolovaní aj mladí ľudia ktorí majú menej ako 18 rokov a niektorí sú pod vplyvom alkoholu.

Potvrdili to aj preventívno-bezpečnostné akcie, ktoré sa konali v nočných hodinách z piatka (18.1.) na sobotu v Žiari nad Hronom a v Banskej Bystrici. Tieto akcie boli okrem iného zamerané aj na kontrolu reštauračných zariadení. Policajti v Žiari nad Hronom skontrolovali viaceré reštauračné zariadenia a v nich 58 osôb. 7 boli mladiství a 5 z nich boli pod vplyvom alkoholu, nafúkali: 0,45 mg/l, 0,41 mg/l, 0,14 mg/l, 0,63 mg/l (1,31 promile), a 0,96 mg/l (2 promile). V rovnakom čase preventívno-bezpečnostnú akciu vykonali aj policajti v Banskej Bystrici. Skontrolovali 5 reštauračných zariadení a v nich 33 osôb. 11 z nich bolo mladistvých s ktorých u 6 bol výsledok dychovej skúšky pozitívny, nafúkali: 0,12 mg/l, 0,14 mg/l, 0,30 mg/l, 0,21 mg/l, 0,28 mg/l a 0,05 mg/l.

Polícia takéto akcie robí pravidelne a bude v nich aj naďalej pokračovať, ale rodičia sú prví, ktorí sa majú o svoje deti náležite starať, vychovávať ich a uvádzať do života. Mladiství sú ovplyvňovaní hodnotami, ktoré si ctia ich rodičia a tí ich majú presvedčiť aj o nevhodnosti alkoholu.

Zdroj: KRPZ BB