machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 18. apríla 2013 • 11:39.22 • krimi

2126x

Krádeže áut v Banskej Bystrici

Polícia v Banskej Bystrici začala trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. Doposiaľ nezistený páchateľ pravdepodobne v noci z pondelka na utorok (16.4.) ukradol osobné motorové vozidlo Škoda Octavia, vo farbe zelená metalíza s evidenčným číslom okresu Myjava. Vozidlo bolo zaparkované na parkovisku medzi obytnými domami na ulici THK v Banskej Bystrici. Vo vozidle sa nachádzali 2 detské autosedačky a treková obuv. Krádežou vznikla majiteľovi z Brezovej pod Bradlom škoda odhadnutá na 17-tisíc eur.

Za prvé tri mesiace roku 2012 polícia zaevidovala v meste Banská Bystrica 6 ukradnutých motorových vozidiel. V rovnakom období roka 2013 sme zaevidovali 18 ukradnutých motorových vozidiel. Najviac krádeží sme zaevidovali na sídlisku Fončorda a Sásová a najčastejšie sú odcudzené motorové vozidlá značky Škoda Fabia, Škoda Octavia a VW Passat.

Krádeže motorových vozidiel patria  k veľmi vážnym problémom  majetkovej kriminality, pretože na ne sú často napojené  i iné druhy  kriminality napr. pašovanie  drog a zbraní, krádeže vlámaním a násilná trestná činnosť. Jej objasňovanie je nesmierne náročné, pretože po odcudzenom aute nezostane nič, žiadna stopa a často i tí, ktorí by mohli poskytnúť aké - také informácie polícii, sú neochotní s ňou spolupracovať. Páchatelia najčastejšie odcudzia tie vozidlá, ktoré parkujú na ulici. Krádeží sa dopúšťajú  príležitostní aj profesionálni zlodeji. Príležitostní zlodeji využijú príležitosť, napr. otvorené auto, ľahko nadobudnuté či zabudnuté  kľúče, staršie auto s nedokonalým  bezpečnostným systémom, alebo ukradnú auto  z frajeriny, aby sa ukázali pred kamarátmi – predviedli svoje vodičské umenie,  či zručnosť v kradnutí. Títo sa zvyčajne povozia a vozidlo opustia. Väčším nebezpečenstvom sú profesionálni zlodeji, ktorých činnosť má prvky organizovaného zločinu. Pomáha im pritom špičková technika a sú napojení  na medzinárodné organizované siete. Preto žiadame vodičov motorových vozidiel, aby si po uzamknutí auta  pri použití diaľkového ovládania, fyzicky skontrolovali potiahnutím kľučky dverí, či je vozidlo riadne uzamknuté, nakoľko v súčasnej dobe páchatelia využívajú rôzne elektronické prístroje, ktoré znemožňujú uzamknutie auta.

V aute si nikdy  nenechávajte  doklady a iné cenné veci. Treba si uvedomiť, že ak vám niekto  ukradne auto v ktorom zostali vaše doklady (občiansky preukaz, vodičský preukaz) a doklady od vozidla ( technický preukaz či osvedčenie o evidencii motorového vozidla), je takmer nemožné, aby polícia pri kontrole  zistila, že ide o ukradnuté auto. Vtedy totiž každý zlodej tvrdí, že vozidlo si požičal od známeho, čo nie je možné hneď vyvrátiť, najmä ak vie príslušné dáta o tejto osobe z jej občianskeho preukazu. Pátranie  po takomto aute sa sťaží a predĺži. Môže sa  stať, že vaše auto už za niekoľko hodín po odcudzení   nebude  vôbec existovať, lebo ho medzitým rozoberú na súčiastky, alebo prevezú cez  hranice.

Zdroj: KRPZ BB